7 موردی که کلیه‌ها را با مشکل روبرو می‌کند
28 تیر 1400 ساعت: 18:4اگر کلیه‌ها به درستی کار نکند، می‌تواند باعث افزایش خطر حمله قلبی یا سکته شود.

طرفدار غذای فرآوری‌شده هستید


بیشتر غذاهای فرآوری‌شده مملو از سدیم است که فقط برای قلب مضر نیست. می‌تواند منجر به مشکلات کلیوی شود. سدیم را به2300 میلی‌گرم در روز محدود کنید. نگاهی به برچسب تغذیه خود بیندازید و تعجب می‌کنید که سدیم به چه سرعت می‌تواند اضافه شود. 


فشار خون از کنترل خارج شده است


فشار خون بالا برای کل بدن شما- از جمله کلیه‌ها - مضر است. کلیه‌ها اساساً یک مجموعه بزرگ از رگ‌های خونی با تخلیه ادرار هستند. اگر در رگهای خونی بزرگ فشار خون دارید، در رگهای خونی کوچکتر نیز فشار خون دارید. اگر فشار خون بالا کنترل نشود، می‌تواند به رگ‌های خونی منتهی به کلیه‌ها آسیب برساند، به علاوه باعث زخم شدن اندام‌ها می‌شود.


عادت سیگار کشیدن خود را ترک نکرده‌اید


مطالعه‌ای  نشان داد که ترک سیگار به مدت 16 سال یا بیشتر خطر ابتلا به سرطان سلول کلیوی (شایع‌ترین شکل سرطان کلیه در بزرگسالان) را 40 درصد کاهش می‌دهد. سیگار کشیدن می‌تواند به عروق خونی آسیب برساند و خطر ابتلا به فشار خون را افزایش دهد. 


هنگام تشنگی آب نمی‌نوشید


حتی با فقط چهار تا شش لیوان آب در روز، کلیه‌های شما خوب هستند. اما فقط با یک یا دو فنجان در روز می‌تواند عضو را به چالش بکشد. نه تنها آب کافی از سیستم شما خارج نمی‌شود تا سطح سدیم را تحت کنترل داشته باشد، بلکه بدن کم آب برای نگه داشتن فشار خون سخت تر خواهد بود. کلیه به جریان خون بسیار حساس است. 


به طور مداوم مسکن می‌خورید


اگر داروی OTC را برای درد مزمن مصرف می‌کنید، مراقب باشید. داروهای ضد‌التهابی به نام NSAIDs که شامل ایبوپروفن و آسپرین هستند، جریان خون را در کلیه‌ها کاهش می‌دهند و باعث ایجاد زخم می‌شوند، زیرا برای اندام مستقیماً سمی هستند. 


هیچ کس نمی گوید شما باید از یک سردرد تپنده رنج ببرید، اما مصرف بیش از حد NSAID می‌تواند خطر مشکلات کلیوی را افزایش دهد. 


به نظرتان مکمل‌ها بی‌خطر هستند


صرف اینکه کالایی به عنوان "طبیعی" به بازار عرضه می‌شود به این معنی نیست که برای شما خوب است. داروهای گیاهی زیادی وجود دارد که مضر هستند. نمونه مورد: یک ماده گیاهی به نام آریستولوچیک اسید را می‌توان در "داروهای سنتی" یافت، اما می‌تواند باعث ایجاد زخم در کلیه‌ها شود. 


اضافه وزن دارید


اضافه وزن شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می‌دهد، که به نوبه خود می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری کلیوی را افزایش دهد. انسولین ناشی از دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 باعث التهاب و زخم در کلیه‌ها می‌شود. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو