5 درمان تابستانی برای افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو
26 تیر 1400 ساعت: 14:4هنگامی که به بیماری التهابی روده (IBD) مانند کولیت اولسراتیو مبتلا هستید، توجه به عوامل تحریک‌کننده مواد غذایی مهم است. اما این بدان معنا نیست که شما باید از دسر صرف نظر کنید. هر فردی هرچند متفاوت است، بنابراین دستورالعمل‌هایی که برای برخی از افراد مفید است ممکن است علائم را در دیگران ایجاد کند.

1. آب نبات شکلاتی روغن نارگیل


هنگامی که IBD دارید، مهم است که لذت غذا را با تمرکز بر آنچه می‌توانید بخورید، حفظ کنید.برای بسیاری از مبتلایان به IBD، خوردن شکلات تجاری ممکن است دشوار باشد زیرا با شکر نیشکر تصفیه‌شده شیرین می‌شود، اما می‌توانید از شکلات تهیه شده با پودر کاکائو و عسل لذت ببرید، به شرطی که عسل علائمی ایجاد نکند. در این آب‌نبات از پودر کاکائو، روغن نارگیل و عسل استفاده می‌شود. 


2. بستنی نارگیل موز


چند تغییر ساده می‌تواند به شما کمک کند تا از ناراحتی گوارشی ناشی از بستنی سنتی مبتنی بر لبنیات جلوگیری کنید. از شیر نارگیل شیرین‌نشده، موز بسیار رسیده، عسل، تخم مرغ، ماست ساده کم‌چرب یا بدون چربی (اختیاری) و گردو تست شده (اختیاری) می‌توان استفاده کرد.


3. اسموتی مرنگوی لیمو


برخی از افراد مبتلا به IBD دریافتند که رژیم FODMAP به آنها کمک می‌کند تا علائم بیماری را کنترل کنند.FODMAP مخفف الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی‌ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلیول‌ها است که کربوهیدرات‌هایی هستند که جذب کمی در بدن دارند.


 لیمو کمک خوبی برای هضم با FODMAP است. برای این اسموتی از آب نارگیل، شیر گیاهی (یک نوع خامه‌ای، مانند ماکادامیا یا نارگیل)، آجیل، موز،   وانیل (پودر یا عصاره) و لیمو استفاده می‌شود.


4. ماست یخ‌زده


ماست می‌تواند گزینه مناسبی برای افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو باشد. سرشار از کلسیم و پروتئین است و در صورت منجمد شدن یک درمان سرد و خوشمزه ایجاد می‌کند. این دستور ماست یونانی را می‌طلبد، اما اگر دوست دارید می‌توانید نوع دیگری انتخاب کنید. 


اگر عدم تحمل لاکتوز دارید یا اگر لاکتوز علائم UC شما را ایجاد می‌کند، مطمئن شوید که انواع بدون لبنیات را انتخاب کنید. میوه استفاده شده در این دستورالعمل نیز اختیاری است.


5. شربت میوه یخ‌زده


موز ماده اصلی تشکیل‌دهنده این شربت میوه است و به طور کلی توسط افرادی که با کولیت اولسراتیو زندگی می‌کنند به خوبی تحمل می‌شود. توت‌ها برای برخی از افراد غذاهای محرک هستند و اگر شما هم یکی از آنها هستید، آنها را با میوه‌های دیگر مانند انبه یا آناناس عوض کنید تا مطابق با سلیقه شما این تابستان را مطابقت دهد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealt

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو