اگر مچ پا پیچ خورد این 6 مرحله کمک اولیه را بلافاصله انجام دهید
24 تیر 1400 ساعت: 17:4پیچ‌خوردگی مچ پا شایعترین آسیب مچ پا است. زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند رباط کشیده، پیچ‌خورده یا پاره شده باشد. در یک پیچ‌خوردگی جزئی، برخی از رشته‌های داخل رباط کشیده می‌شوند- اما در رگ‌به‌رگ شدن شدیدتر، ممکن است رباط پاره شود. 

بیشتر پیچ‌خوردگی‌های جزئی را می‌توان در خانه درمان کرد، اما هر چیز بدتر نیاز به مراقبت سریع پزشکی دارد و حتی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در اینجا نحوه درمان هشت درد مشترک در خانه، از جمله پیچ‌خوردگی مچ پا وجود دارد.


دنبال چه چیزی بگردید:


• با آسیب‌دیدگی شدید، ممکن است تحمل پا را نداشته باشید.


• درد در مفصل و اطراف آن. ممکن است با درد احساس ضعف کنید.


• تورم و بعداً کبودی در اطراف مفصل


برای یادآوری مراحل درمان از RICE استفاده کنید: R = استراحت. I = یخ. C = فشرده سازی. E = ارتفاع.


پا را استراحت دهید


باید بلافاصله فعالیتی را که باعث آسیب شده است متوقف کنید، بنشینید و مچ پا را استراحت دهید. اطمینان حاصل کنید که از آن در یک وضعیت بالا رفته پشتیبانی می‌کنید.


با یخ خنک کنید


برای کاهش درد و تورم، مچ پا را با کیسه یخ خنک کنید. در حالت ایده‌آل، یک کیسه یخ را در پارچه‌ای بپیچید و آن را روی مچ پا قرار دهید. یخ را مستقیم روی پوست قرار ندهید، زیرا باعث سوختگی سرد می‌شود. حدود 20 دقیقه یخ را در آنجا بگذارید.


فشار وارد کنید


کمپرس را اگر کوچک است روی محل درد بگذارید یا با یک لایه ملافه نرم دور مچ پا بپیچید. برای کمک به محدود کردن تورم، فشار را با تکیه‌گاه فشار یا باند فشاری وارد کنید. باید از انگشتان پا تا زانو گسترش یابد.


مچ پا را بلند کنید


برای جلوگیری از تورم، مچ پا را بلند و حمایت کنید تا از مفصل ران بالاتر باشد- و حتماً استراحت کنید! اگر آسیب دیدگی جدی به نظر می رسد ، به بیمارستان مراجعه کنید. 


باند را بررسی کنید


مطمئن شوید که باند خیلی محکم نباشد. یک ناخن پا را فشار دهید تا سفید شود، سپس آن را رها کنید. رنگ باید سریع برگردد. اگر برنگشت، باند خیلی محکم است. آن را باز کنید و دوباره ببندید. هر 10 دقیقه دوباره بررسی کنید. 


کمپرس سرد را هر 2-3 ساعت یکبار روی باند قرار دهید


شب باند را برداشته و با کیسه یخ روی آسیب نخوابید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: THEHEALTHY.COM


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو