نشانه‌های اولیه حمله صرع
24 تیر 1400 ساعت: 16:4این اختلال ترسناک چهارمین اختلال عصبی شایع است که افراد در هر سنی را درگیر می‌کند. در اینجا برخی از رایج‌‌ترین علائم تشنج برای مراقبت وجود دارد.

نشانه‌های اولیه حمله صرع شامل این موارد می‌شوند:


هاله 


درحالیکه همه مبتلایان به صرع یا تشنج هاله را تجربه نمی‌کنند، اما متخصصان اتفاق‌نظر دارند که این معمولاً یک علامت اصلی است. اگرچه هیچ آگاهی از دست نمی‌رود، اما فردی که از هاله رنج می‌برد علائم حسی یا جسمی، احساسات یا تغییرات فکری را تجربه می‌کند.


انقباض عضله


این علامت اغلب شاخص کلیدی است که نشان می‌دهد کسی هاله را تجربه می‌کند و ممکن است به طور بالقوه دچار تشنج شود، اگرچه دلایل دیگری برای اسپاسم عضلات وجود دارد. 


برخی از بیماران صرع تشنج‌هایی را تجربه می‌کنند که ابتدا با یک حرکت کوچک شروع می شود (تشنج های جزئی) و سپس به لرزش تمام بدن پیشرفت می‌کند.علاوه بر این، کشیدن عضله در یک اندام یا یک طرف بدن می‌تواند به طور ناگهانی ایجاد شود.


احساسات غیرمعمول


برای برخی از مبتلایان به صرع، این علائم می‌تواند سوزن باشد، درحالیکه برای برخی دیگر، ممکن است بیشتر شبیه احساس الکتریکی باشد. می‌تواند یک طرف بدن، به طور مکرر یک قسمت از بدن را درگیر کند، اگرچه احساسات معمولاً مکان را تغییر نمی‌دهند.


 این احساسات همچنین می‌تواند شبیه گزگز یا حتی بی‌حسی باشد. و می‌تواند در هر نقطه از بدن، از سر تا پا اتفاق بیفتد.


بوی عجیب‌غریب


نشانه دیگر تشنج قریب الوقوع بوی طاقت‌فرسا است. می‌تواند بوی مضر مانند سوزاندن لاستیک یا بنزین باشد. به طور معمول، بیمارانی که این احساس را تجربه می‌کنند، قبل از بیشتر یا تمام تشنج‌هایی که دارند، همان بو را تجربه می‌کنند.


احساس قریب‌الوقوع عذاب


افرادی که در شرف تشنج هستند اغلب ترس قریب‌الوقوع را احساس می‌کنند که ممکن است از خفیف تا شدید باشد. ممکن است علامت هاله باشد، یا ممکن است سیگنالی باشد که نشان می‌دهد تشنج در راه است. وقتی مشکلی پیش می‌آید، بدن شما اغلب سعی می‌کند به شما هشدار دهد، و این فقط در مورد تشنج نیست. 


تغییر در ضربان قلب یا تنفس


تنفس سنگین که شبیه چیزی که با حمله وحشتناک تجربه می‌کنید نیز ممکن است یکی از اولین علائم تشنج متصل به صرع باشد. بسیاری از بیماران قبل از تشنج احساس اضطراب می‌کنند. 


آنها ممکن است احساس عجیبی داشته باشند و نتوانند درست فکر کنند. این علائم مانند حمله وحشتناک ممکن است حس ادراک را تغییر دهد. به عبارت دیگر، ممکن است احساس کند که از بیرون به خود نگاه می‌کند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو