اگر نمی‌توانید این 5 بو را تشخیص دهید، ممکن است به زوال عقل مبتلا شوید
24 تیر 1400 ساعت: 16:4فقط فراموشی نیست که می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را نشان دهد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حس بویایی شما نیز با آن ارتباط زیادی دارد.

در یک مطالعه طولانی مدت روی تقریباً 3،000 بزرگسال 57 تا 85 ساله، محققان دریافتند کسانی که نمی‌توانند از هر پنج بو حداقل چهار را تشخیص دهند، بیش از دو برابر احتمال ابتلا به زوال عقل پنج سال بعد را دارند.


برای این مطالعه، محققان از داوطلبان خواستند که چوب‌هایی که نوک آنها به رایحه آغشته شده بود را بو کنند و هر رایحه را از لیست چهار گزینه مشخص کنند. آنها پنج بو را مشخص کردند، از جمله نعناع فلفلی، ماهی، نارنج، گل سرخ و چرم. 


محققان گزارش دادند، هفتاد و هشت درصد از افراد مورد مطالعه حداقل چهارتا از هر 5 رایحه را به درستی تشخیص دادند. با این حال، حدود 14 درصد فقط سه مورد از پنج را شناسایی کردند، پنج درصد فقط دو بو را نام بردند و دو درصد از آنها یک نامگذاری کردند. یک درصد از شرکت کنندگان نتوانستند هیچ یک از رایحه‌ها را تشخیص دهند.


پنج سال بعد، تیم تحقیق شرکت کنندگان خود را بررسی کرد. چه چیزی پیدا کردند؟ تقریباً همه افراد مورد مطالعه که موفق به نام بردن یک رایحه نشده بودند، مبتلا به زوال عقل بودند. و تقریباً 80 درصد از کسانی که فقط یک یا دو عطر را ‌توانستند شناسایی کنند، به زوال عقل مبتلا شدند.


این نتایج نشان داد که حس بویایی با عملکرد مغز و سلامت ارتباط نزدیک دارد. توانایی بویایی به طور خاص، بلکه عملکرد حسی به طور گسترده‌تر، ممکن است یک نشانه اولیه مهم باشد، که افراد بیشتری را در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار می‌دهد.


تحقیقات قبلی نشان داده است که قسمت‌های مغز مرتبط با حس بویایی، از جمله پیاز بویایی و قشر انتورینال، اغلب اولین مواردی هستند که تحت تاثیر زوال عقل و بیماری آلزایمر قرار می‌گیرند. به گفته متخصصان، توانایی بویایی با پیشرفت شرایط رو به کاهش می‌رود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealty.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو