کرم آبرسان یا کرم مرطوب‌کننده؟ تفاوت در چیست؟
23 تیر 1400 ساعت: 13:4جهان محصولات زیبایی و مراقبت از پوست آن‌قدر گسترده و متنوع شده است که گاهی اوقات واقعا ما را گیج می‌کند. فقط کافی‌ست به محصولات نوآورانه مختلف، ترکیبات علمی تخصصی و اصطلاحات خاصی که در این عرصه رایج هستند، فکر کنید. 

چیزی که می‌تواند قضیه را پیچیده‌تر کند، این واقعیت است که بعضی کلمات در ظاهر معنای مشابهی دارند یا ظاهرا می‌توانند به‌جای یکدیگر به‌کار بروند، اما واقعا با یکدیگر متفاوت هستند. دو مورد از این کلمات دردسرساز عبارتند از «آبرسان» و «مرطوب‌کننده». 


برای این‌که تفاوت‌های این دو واژه و محصولات ساخته‌شده براساس آنها را بهتر درک کنیم، از دکتر داوال باناسالی (متخصص پوست‌ومو) خواسته‌ایم که ما را راهنمایی کنند. 


تفاوت میان آبرسان و مرطوب‌کننده چیست؟ 


آبرسانی به پوست یعنی فراهم‌سازی آب کافی برای پوست به‌ این منظور که پوست حالت شادابی و سلامتی خودش را حفظ کند. زمانی که پوست حالت کدر و غیرشفافی پیدا می‌کند، یعنی پوست دچار کم‌آبی شده است. 


دکتر باناسالی می‌گوید: «کم‌آبی پوست نشان‌دهنده کمبود آب در پوست است و این مشکل به شما می‌گوید که پوست به آبرسانی و حفظ آب درون لایه‌های پوستی نیاز دارد». یکی از بهترین راه‌ها برای آبرسانی طبیعی به پوست، نوشیدن مقادیر زیادی از آب در طول روز است. 


به‌گفته دکتر باناسالی، اگر می‌خواهید از محصولات آبرسان برای رفع مشکل کم‌آبی پوست استفاده کنید، بهترین کار این است که محصولات برپایه اسید هیالورونیک را انتخاب کنید، ‌چراکه ذرات این ترکیب خاص می‌توانند آب را تا 100 برابر بیشتر از وزن خودشان نگهداری کنند. 


مرطوب‌کننده زمانی اهمیت می‌یابد که پوست دچار خشکی شده باشد، دیگر چربی طبیعی را به اندازه کافی ترشح کند و همچنین حتی با استفاده از محصولات آبرسان نتواند آب مورد نیازش را درون بافت خودش حفظ کند. بعضی پوست‌ها ذاتا خشک هستند و این خشکی می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد: سن، شرایط آب‌وهوایی، ژنتیک یا هورمون‌ها. 


اگر پوست شما هم همیشه خشک، زبر، ترک‌خورده و... است، احتمالا دارای پوست خشک هستید. درحالی که برطرف‌سازی کامل مشکلات پوست خشک واقعا چالش‌برانگیز است، اما بعضی از ترکیبات مانند سرامیدها، گلیسرین و اسیدهای چرب امگا-3 که در محصولات مرطوب‌کننده به‌کار می‌روند، می‌توانند تا حدود زیادی به شما کمک کنند. روغن‌های مخصوص صورت هم محصولات فوق‌العاده‌ای برای مرطوب‌سازی پوست هستند. 


چگونه نیاز پوست به آبرسان یا مرطوب‌کننده را تشخیص دهیم؟


تشخیص این‌که پوست به آبرسان نیاز دارد یا مرطوب‌کننده، در درجه اول به بررسی پوست از نظر خشکی یا کم‌آبی وابسته است. این دو مشکل پوستی (خشکی و کم‌آبی) می‌توانند علائم مشابهی داشته باشند، اما با کمی دقت می‌توان تفاوت‌های آنها را تشخیص داد. 


پوست مبتلا به کم‌آبی با این‌که خشک به نظر می‌رسد، اما چربی بیش از حد ترشح می‌کند چون سلول‌های پوستی مشکل کم‌آبی را با خشکی اشتباه می‌گیرند و درنتیجه با ترشح چربی می‌خواهند کمبود فرضی را جبران کنند. 


علائم خشکی پوست هم شامل کدرشدگی، پوسته‌ریزی، بافت پوستی زبر، خارش و یا احساس سفتی پوست می‌شوند. البته به یاد داشته باشید که ممکن است پوست همزمان دچار کم‌آبی و خشکی شود. بنابراین پس از این‌که مشکل اصلی را تشخیص دادید، می‌توانید از محصولات آبرسان یا مرطوب‌کننده یا در صورت نیاز از هر دوی آنها استفاده کنید.

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو