روی بسته‌بندی لوازم آرایشی به چه مواردی باید دقت کنیم؟
20 تیر 1400 ساعت: 14:4بسته‌بندی و برچسب‌هایی که روی لوازم آرایشی چسبانده می‌شود حاوی اطلاعات مفیدی از جمله ترکیبات، تاریخ انقضا و موارد حساسیت‌زا و غیره هستند. در نتیجه در حین خرید باید با دقت بیشتری به آن توجه کنید. 

پوست ما مواد مختلفی که در لوازم آرایشی وجود دارد را جذب می‌کند. مشکل اینجاست که برخی از این محصولات حاوی ترکیبات مضری مانند مواد شیمیایی هستند که در طولانی‌مدت مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می‌کنند، بنابراین لازم است بدانید که از چه محصولی استفاده می‌کنید و محصول مورد نظر حاوی چه نوع ترکیباتی است! برای اینکار باید نوشته‌های روی لوازم آرایشی را با دقت بخوانید و با ترکیبات آنها آشنا باشید.

 

INCI و ارتباط آن با بسته‌بندی لوازم آرایشی

 

سیستم بین‌المللی نامگذاری عناصر لوازم آرایشی با نام اختصاری INCI سیستمی است که اصطلاحات استفاده شده در لوازم آرایشی را کنترل می‌کند. به بیان دیگر این سیستم اصطلاحاتی که برای مشخص کردن ترکیبات ذکر شده روی بسته‌بندی محصولات آرایشی استفاده می‌شود را کنترل می‌کند.

 

در برخی موارد نام ترکیبات تشکیل‌دهنده در اصطلاح علمی آن به لاتین و برای مشخص شدن مشتقات و مواد شیمیایی به زبان انگلیسی ذکر می‌شود. به همین ترتیب ترکیبات به ترتیب نزولی در لیست قرار می‌گیرند. یعنی میزان ترکیباتی که در ابتدای لیست قرار دارند بیشتر است.

 

اطلاعاتی که باید روی بسته‌بندی لوازم آرایشی ذکر شود 

 

خواندن برچسب محصولات آرایشی کار چندان ساده‌ای نیست. با این حال لازم است که اصول اولیه و اصلی را بدانید. قبل از هر چیز لازم است که روی بسته‌بندی محصول، لیستی از ترکیبات استفاده شده برحسب میزان آن ذکر شود. علاوه براین، لازم است که ترکیبات دیگری مانند مواد حساسیت‌زا نیز عنوان شود.

 

در اتحادیه اروپا، این برچسب‌ها شامل اطلاعاتی مانند نام و آدرس کمپانی، اقدامات احتیاطی برای استفاده، عملکرد محصول، وزن و حجم محتویات محصول، روش استفاده، تاریخ انقضا، مدت زمان نگهداری و غیره است.

 

لیست ترکیبات درج شده روی بسته‌بندی لوازم آرایشی

 

با وجود اینکه میزان ترکیبات مفید در ساخت محصولات آرایشی اندک بوده و در جایگاه نخست قرار ندارند اما لازم است که این ترکیبات مفید و همچنین ترکیبات مضر را بشناسید. علاوه بر این، مواد نگهدارنده و مواد معطر نیز به میزان کم یعنی کمتر از 1درصد نیز در ترکیب مواد آرایشی وجود دارد. 

 

در ادامه به برخی از ترکیبات اصلی که علاوه بر پوست روی سلامتی عمومی بدن نیز تاثیر دارند را ذکر می‌کنیم: 

 

دی اکسان 1و4 (1,4-dioxane)

این ماده در ترکیب محصولاتی که کف تولید می‌کنند وجود دارد و یک ماده آلاینده است.

 

بنوزوفنون ( Benzophenone)

این ماده در ساخت رژلب‌ها و لاک‌ها و برای حفاظت از اشعه‌های ماورای بنفش استفاده می‌شود.

 

ترکیبات بوتیل (Butyl Group)

این ترکیبات باعث بروز مشکلاتی در غدد درون‌ریز و همچنین مسمومیت برخی ارگان‌ها می‌شوند.

 

قطران زغال سنگ (Coal Tar)

این ماده سرطان‌زا بوده و در ترکیب شامپوها، صابون‌ها و رنگ موها به کار می‌رود.

 

اتانول‌آمین‌ها (Ethanolamine) 

ترکیبات اتانول‌آمین مواد شیمیایی هستند که در تولید لوازم آرایشی استفاده می‌شوند. امروزه اتحادیه اروپا استفاده از این ترکیبات را به دلیل ارتباط آنها با تشکیل نیتروزامین‌های سرطان‌زا منع کرده است.

 

فرمالدهید (Formaldehyde) 

این ماده و مواد نگهدارنده‌ای که آن را آزاد می‌کنند یک ماده خطرناک است که متاسفانه در شامپوها و صابون‌های مایع مخصوص کودکان نیز به کار برده می‌شود.

 

تری‌کلوزان (Triclosan)

این ماده در ترکیب مواد شوینده و خمیردندان‌ها استفاده می‌شود.

 

دی‌اکسید تیتانیوم (Titanium dioxide)

این ماده در ترکیب پودرهای آرایشی وجود دارد و یک ماده سرطان‌زای شناخته شده است.

 

نیتروزامین‌ها (Nitrosamines)

این مواد شیمیایی سرطان‌زا هستند و در ترکیب اکثر لوازم آرایشی وجود دارند.

 

فتالات‌ها (Phtalates)

اتحادیه اروپا استفاده از این مواد را ممنوع اعلام کرده است اما در تولید محصولاتی مانند لوسیون‌های معطر و صابون‌ها استفاده می‌شوند.

 

اطلاعات دیگری که باید روی بسته‌بندی درج شوند:


بدون تست حیوانی

این اصطلاح نشان می‌دهد که هیچ آزمایشی روی حیوانات انجام نشده است. این مسئله می‌تواند توسط مجوز از طرف یک سازمان بازرسی تایید شود.

 

ضدحساسیت

واژه ضدحساسیت که روی بسته‌بندی برخی لوازم آرایشی بهداشتی ذکر می‌شود به این معنی است که محصول کمترین واکنش آلرژیک را ایجاد می‌کند. با این حال اطمینان قطعی وجود ندارد که محصول مورد نظر هیچ آسیبی به پوست وارد نکند.

 

تاریخ انقضا

تاریخ انقضا نشان‌دهنده بازه زمانی است که در طول آن باید محصول استفاده شود البته با علم به اینکه محصول مورد نظر به درستی نگهداری شده باشد. در غیراین‌صورت روند انقضای محصول مورد نظر زودتر اتفاق می‌افتد. علاوه بر این باید حداکثر مدت زمان مصرف بعد از باز شدن محصول نیز ذکر شود.

 

حرف آخر


لوازم آرایشی، بازار وسیع و رو به‌رشدی دارند. این امر تولیدکننده‌ها را بیشتر به سمت شفاف‌سازی در خصوص فرمولاسیون محصولات و برچسب‌های آنها سوق می‌دهد. علاوه براین، امروز مصرف‌کننده‌ها آگاه‌تر شده‌اند و شناخت ترکیبات محصولات برایشان به موضوع بااهمیتی تبدیل شده است. 

 

توصیه می‌شود برچسب لوازم آرایشی بهداشتی را به دقت بیشتری مطالعه کرده و تا حدامکان از خرید و استفاده از محصولاتی که از ترکیبات مضر و آسیب‌رسان تهیه شده‌اند خودداری کنید.

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: amelioretasante


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو