علائم و علت خشکی واژن
21 تیر 1400 ساعت: 06:4حدود 17 درصد از زنان 18 تا 50 ساله در برخی از مواقع خشکی واژن را تجربه خواهند کرد.آیا نشانه شروع یائسگی است یا ممکن است چیز دیگری باشد؟

علائم خشکی واژن شامل این موارد می‌شوند:


• درد یا ناراحتی در هنگام رابطه جنسی 


• خارش واژن


• خونریزی واژن


• مشکل در گذاشتن و برداشتن تامپون


• درد هنگام ورزش‌های تکراری مانند دویدن


• ناراحتی در نشستن


• دفع مداوم ادرار


• عفونت‌های مکرر ادرار


• عفونت‌های مکرر واژن مانند واژینوز باکتریایی


علل خشکی واژن 


واژن خشک با افزایش سن شیوع بیشتری می‌یابد اما جوانان نیز می‌توانند آنرا تجربه کنند. تغییرات هورمونی در بدن متداول‌ترین عامل محرک است اما دلایل دیگری نیز وجود دارد:


1. یائسگی


به دلیل افت سطح هورمون استروژن، واژن در دوره یائسگی یا بعد از آن تغییر زیادی می کند. دیواره‌های واژن نازک‌تر می‌شوند، کشش آنها کمتر و حساسیت آنها کمتر می‌شود. سلولهای تولید‌کننده مخاط کمتر هستند و بنابراین رطوبت کمتری دارند. 


2. بارداری و شیردهی


تغییرات هورمونی هنگام زایمان و شیردهی می‌تواند باعث خشکی واژن در برخی از زنان شود. اگر کمبود رطوبت وجود داشته باشد، ممکن است اکوسیستم آشفته شود و زنان مستعد رشد بیش از حد میکروب‌های ناسالم شوند.


3. استرس و افسردگی


استرس می‌تواند باعث کاهش سطح استروژن و در نتیجه خشک شدن واژن شود. استرس و افسردگی باعث کم شدن میل جنسی می‌شود یا تحریک شدن را دشوار می‌کند. 


4. سیگار کشیدن


سطح استروژن در زنان سیگاری کمتر از کسانی است که سیگار نمی‌کشند. و می‌تواند منجر به خشکی واژن شود و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سیگار کشیدن می‌تواند اکوسیستم واژن را بر‌هم بزند و احتمال آلودگی را بیشتر می‌کند.


5. شرایط پزشکی


خشک شدن واژن می‌تواند علامت یک بیماری باشد. سندرم شوگرن یک بیماری خود‌ایمنی است که در آن خشکی چشم، پوست، دهان و واژن شایع است. دیابت بیماری دیگری است که می‌تواند رطوبت واژن را تحت تاثیر قرار دهد و می‌تواند با عفونت‌های مکرر واژن و نیاز به شستشوی مکرر ظاهر شود.


6. داروها


عوارض جانبی برخی از داروها می‌تواند شامل خشکی واژن باشد. نمونه‌های متداول قرص‌های جلوگیری از بارداری هورمونی، داروهای ضد‌افسردگی، آنتی‌هیستامین‌ها و شیمی درمانی است که برای درمان سرطان استفاده می‌شود.


7. محصولات معطر


با شستن بیش از حد و استفاده از محصولات معطر برای شستشو، دوش و خوشبو‌کننده‌های زنانه می‌توانید رطوبت طبیعی واژن خود را از بین ببرید. این تعادل pH واژن را بر هم زده و همچنین شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت‌های واژن مانند برفک و واژنوز باکتریایی قرار می‌دهد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: netdoctor

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو