6 نکته‌ای که باید درمورد دیابت بی‌مزه بدانید
21 تیر 1400 ساعت: 05:4این نام قطعاً گمراه‌کننده است، دیابت بی‌مزه هیچ ارتباطی با قند خون، انسولین یا دیابت ندارد.

شکل دیگری از دیابت وجود دارد که به عنوان دیابت بی‌مزه (DI) شناخته می‌شود. یک اختلال در تعادل و کنترل آب در بدن است. افراد مبتلا به این عارضه، حتی پس از نوشیدن مایعات، همیشه تشنه هستند و همچنین مقادیر زیادی ادرار تولید می‌کنند- بیش از سه لیتر در روز در بزرگسالان، یا دو لیتر در روز در کودکان.

چه پیوندی با دیابت نوع 1 یا 2 دارد؟


دیابت بی‌مزه نام گمراه‌کننده‌ای است زیرا هیچ ارتباطی با دیابت نوع 1 یا 2 ندارد. بیماران مبتلا به DI قند خون طبیعی دارند.


علائم دیابت بی‌مزه چیست؟


علامت اصلی دیابت بی‌مزه تولید مقادیر بسیار زیادی ادرار است. بنابراین سایر علائم مربوط به کم‌آبی بدن است: خشکی دهان، تشنگی بیش از حد، خشکی چشم، خستگی و سبکی سر. سایر علائم احتمالی دیابت بی‌مزه کاهش وزن و مشکلات کاهش حافظه و تمرکز است. همچنین می‌تواند منجر به فشار خون پایین، سردرد، ضربان قلب سریع و خشکی دهان شود و باعث گرفتگی عضلات و گیجی شود.


دلایل دیابت بی‌مزه چیست؟


مغز هورمونی را ترشح می‌کند- ADH- که به حفظ تعادل آب در بدن کمک می‌کند. وقتی مغز نتواند ADH کافی ایجاد کند، دیابت بی‌مزه ایجاد می‌شود. در بیشتر موارد، هیچ کس مطمئن نیست که چه چیزی باعث بروز این اختلال می‌شود. ممکن است مربوط به یک بیماری خود‌ایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن آنتی‌بادی علیه سلول‌های تولید‌کننده ADH تولید می‌کند.همچنین می‌تواند ناشی از ضربه، جراحی هیپوفیز و سکته مغزی باشد.


چگونه دیابت بی‌مزه تشخیص داده می‌شود؟


یک آزمایش خون جامع انجام می‌شود که سطح هورمون‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی اندازه‌گیری شود. همچنین سابقه تزریق و استفاده از دارو را در بیمار ارزیابی می‌ کنند. برای تایید تشخیص، مصرف آب بیمار را محدود می‌کنند تا ببیند که با غلظت ادرار چه اتفاقی می‌افتد- در دیابت بی‌مزه، با محدود شدن آب، ادرار بیشتر متراکم نمی‌شود.

 

چگونه دیابت بی‌مزه درمان می‌شود؟


درمان اصلی برای بیماران دیابتی بی‌مزه وازوپرسین است، هورمونی مصنوعی که از ADH تقلید می‌کند و از طریق قرص یا اسپری بینی انجام می‌شود. در موارد نادر که علت آن عارضه جانبی دارو باشد، معمولاً لیتیوم، قطع درمان لیتیوم می‌تواند موثر باشد و می‌توان از آمیلوراید دارو نیز استفاده کرد. همه بیماران DI نیز باید میزان ادرار، میزان مصرف مایعات و وزن خود را کنترل کنند و به آنها آموزش می‌دهند که علائم اولیه کمبود آب را تشخیص دهند. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو