چرا پوست اطراف دهانم خشک می‌شود؟
17 تیر 1400 ساعت: 15:4بیشتر افراد زمانی مشکل خشک شدن پوست اطراف دهان را تشخیص می‌دهند که یا به ماه‌های زمستانی رسیده‌ایم و رطوبت هوا کم شده است، ‌یا این‌که در ماه‌های تابستانی هستیم و پوست آنها بیش از حد در معرض تماس با باد کولرها یا نور خورشید قرار می‌گیرد. 

اگر شما هم به مشکل خشکی و پوسته‌ریزی در پوست اطراف دهان دچار شده‌اید، اول از همه باید بدانید که این مشکل بسیار شایع است و البته برطرف کردن آن هم راهکارهای نسبتا ساده‌ای دارد. برای بررسی بیشتر این موضوع و آشنایی با راهکارهای ساده و عملی برای مقابله با خشکی پوست اطراف دهان با دکتر کارن سرا (متخصص پوست‌ومو) گفت‌وگو کرده‌ایم. 


خشکی پوست اطراف دهان چه علت‌هایی دارد؟ 


بیشتر افراد زمانی مشکل خشک شدن پوست اطراف دهان را تشخیص می‌دهند که یا به ماه‌های زمستانی رسیده‌ایم و رطوبت هوا کم شده است، ‌یا این‌که در ماه‌های تابستانی هستیم و پوست آنها بیش از حد در معرض تماس با باد کولرها یا نور خورشید قرار می‌گیرد. این لکه‌ها یا پوسته‌های خشک می‌توانند هم روی خود لب‌ها و هم در ناحیه اطراف دهان نمایان شوند. عوامل دیگری که می‌توانند در شکل‌گیری این مشکل نقش داشته باشند، عبارتند از عادت‌های نادرست و استفاده از محصولات آسیب‌زا. 


درحالی که این خشکی پوست معمولا موقتی است و در گروه مشکلات جدی قرار نمی‌گیرد، اما قطعا می‌تواند آزاردهنده باشد. پوست اطراف دهان نسبت به پوست دیگر قسمت‌های صورت حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر است و به همین دلیل، مراقبت صحیح و مناسب از آن اهمیت بیشتری می‌یابد. در ادامه به سه مورد از مهم‌ترین عوامل مرتبط با خشکی پوست اطراف دهان اشاره می‌کنیم. 


1. مرطوب کردن لب‌ها 


مرطوب کردن لب‌ها یکی از عادت‌های نادرستی است که خشکی پوست را به‌صورت موقتی تسکین می‌دهد ولی در ادامه می‌تواند این مشکل را تشدید کند. درواقع وقتی که بزاق دهان از روی لب‌ها تبخیر می‌شود، احتمال خشک‌تر شدن پوست لب‌ها و پوست اطراف دهان افزایش می‌یابد. اگر لب‌های شما واقعا به مرطوب‌سازی نیاز دارند، برای این کار حتما از محصولات مرطوب‌کننده مخصوص لب‌ها کمک بگیرید. 


2. دوش گرفتن با آب داغ 


بعضی افراد به دوش گرفتن با آب داغ علاقه شدیدی دارند و با این کار احساس آرامش می‌کنند. با این‌حال، متخصصان پوست‌ومو هرگز استفاده از آب داغ برای حمام کردن یا دوش گرفتن را توصیه نمی‌کنند، زیرا آب داغ می‌تواند به‌راحتی چربی‌های طبیعی پوست را از بین ببرد. هرچه مدت‌زمان تماس پوست با آب داغ بیشتر باشد، احتمال بروز این مشکل هم بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکل حتما از آب ولرم برای دوش گرفتن یا حمام کردن استفاده کنید. 


3. استفاده از محصولات حاوی الکل یا ترکیبات معطر 


اگر پوست اطراف دهان شما بیش از حد خشک می‌شود، حتما محصولات حاوی الکل و ترکیبات معطر را از رژیم مراقبت از پوست خودتان حذف کنید. این ترکیبات به‌راحتی می‌توانند باعث تحریکات پوستی در پوست‌های حساس شوند. محصولاتی که در صورت داشتن الکل یا ترکیبات معطر می‌توانند بیشترین آسیب را به پوست اطراف دهان و لب‌ها وارد کنند، شامل خمیردندان، مرطوب‌کننده‌ها و بالم‌های لب می‌شوند. 


چگونه با خشکی پوست اطراف دهان مقابله کنیم؟ 


  • مرطوب‌سازی: پخش کردن یک لایه مرطوب‌کننده روی پوست اطراف دهان، یکی از بهترین ترفندهایی است که می‌تواند سطح رطوبت و سلامت پوست را افزایش دهد. مرطوب‌کننده‌های حاوی سرامیدها گزینه‌های بهتری هستند چراکه می‌توانند رطوبت مورد نیاز برای سد دفاعی پوست را تامین کنند. 

  • استفاده از بالم لب: اگر به خشکی پوست اطراف دهان دچار شده باشید، به احتمال زیاد پوست لب شما هم خشک می‌شود. بهترین ترفند این است که از بالم لب حاوی SPF برای مقابله با این خشکی کمک بگیرید. 

  • استفاده از ضدآفتاب: محصولات ضدآفتاب دارای SPF 30 یا بالاتر و حاوی اسید هیالورونیک باید به‌صورت منظم و مستمر استفاده شوند. این نوع از ضدآفتاب‌ها با کیفیت بالایی از آسیب‌های ناشی از تماس با نور خورشید جلوگیری می‌کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو