شکلات‌درمانی و سلامت پوست
14 تیر 1400 ساعت: 13:4آیا در مورد شکلات‌درمانی شنیده‌اید؟ شکلات‌درمانی تکنیکی است که با استفاده از شکلات خالص و روغن انجام می‌شود و برای بهبود وضعیت جسمی و شرایط پوست مفید است. طرفداران این نوع درمان معتقد هستند که شکلات‌درمانی باعث ارتقای سلامت عمومی و زیبایی پوست می‌شود. 

این نوع درمان با تمیز کردن پوست و ماساژ با هدف آرامش پوست و دفع سلول‌های مرده آغاز می‌شود. در ادامه بدن با شکلات گرم پوشانده شده و در نهایت شکلات‌درمانی بعد از 20 دقیقه با گرفتن دوش به پایان می‌رسد. 

                 

بدون شک از این پس در خصوص این نوع درمان زیاد خواهید شنید و انواع آن در مراکز درمانی مختلف انجام خواهد شد. اما برخی افراد در منزل این کار را انجام می‌دهند. خوشبختانه شکلات سیاه با هر نوع پوستی سازگار است و شما نیز می‌توانید در منزل از فواید این شیوه بهره‌مند شوید.

 

فواید کلی شکلات‌درمانی

 

نتایج بررسی‌هایی که در  The Netherlands Journal of Medicineبه چاپ رسیده است نشان می‌دهد که شکلات سیاه حاوی ترکیبات فنولیکی است که برای سلامتی بسیار مفید هستند. چون این مواد خواص ‌آنتی‌اکسیدانی دارند که برای پیشگیری از پیری زودهنگام بسیار موثر عمل می‌کنند. 

 

نتایج بررسی‌هایی که تاکنون در خصوص این روش انجام شده است نشان می‌دهد که می‌توان با این تکنیک از فواید زیاد کاکائو بهره‌مند شد.

 

شکلات‌درمانی و بهبود جریان خون

 

به عقیده متخصصان، شکلات سیاه به دلیل دارا بودن «تئوبرومین» باعث بهبود جریان خون می‌شود. نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این ترکیب به آرامش هر چه بیشتر رگ‌های خونی کمک کرده و باعث کاهش فشارخون بالا می‌شود. با این حال لازم است که بررسی‌های بالینی بیشتری در این خصوص انجام شود. 

 

نتایج پژوهشی که در Medical Science Monitor به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که ماساژ نیز که جزو شکلات‌درمانی است به بهبود و افزایش جریان خون کمک می‌کند. حتما می‌دانید که با بهبود جریان خون وضعیت و سلامت پوست نیز بهتر می‌شود.

 

شکلات‌درمانی و کاهش استرس

 

بو و طعم شکلات برای هر انسانی مطبوع و دل‌چسب است. به همین دلیل مغز در تماس با این ماده غذایی واکنش مثبت نشان می‌دهد و آندورفین آزاد می‌کند. آندورفین باعث ایجاد احساس آرامش در بدن شده و استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. بهتر است بدانید که استرس زیاد باعث تخریب پوست می‌شود.

 

شکلات‌درمانی و سلامت پوست

 

یکی از مزایای اصلی شکلات‌درمانی مراقبت از پوست است. چون شکلات سیاه حاوی میزان زیادی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است و به این ترتیب به مقابله با رادیکال‌های آزاد که عامل پیری زودرس هستند کمک می‌کند. 

 

نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که استفاده موضعی از شکلات سیاه باعث کاهش مضرات اشعه‌های ماورای بنفش می‌شود. البته یادتان باشد که نمی‌توان این ماده غذایی را جایگزین کرم ضدآفتاب کرد.

 

شکلات‌درمانی برای مقابله با سلولیت

 

باوجود اینکه تحقیقات کاملی برای اثبات این موضوع وجود ندارد اما تجربه افرادی که شکلات‌درمانی کرده‌اند نشان می‌دهد که این شیوه به کاهش سلولیت و بهبود وضعیت پوست کمک می‌کند. 

 

به نظر می‌آید که ترکیبات موجود در شکلات به همراه ماساژ باعث کاهش سلولیت شده و پوست را سفت می‌کند. با این حال باید به خاطر داشته باشید که داشتن تغذیه سالم و ورزش جزو مهمترین کارها برای مقابله با این مشکل پوستی هستند.

 

شکلات‌درمانی در منزل

 

بهتر است که شکلات‌درمانی توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. چون ماساژ و روش قرار دادن شکلات روی پوست نیاز به دقت و تبحر دارد. با این حال می‌توانید در منزل نیز این شیوه را امتحان کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. 

 

برای اینکار نیاز به 200 گرم شکلات تلخ و 100 میلی‌لیتر روغن زیتون دارید. کافیست شکلات را به روش بن‌ماری آب کرده و سپس روغن زیتون را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا یکدست شوند. سپس آن را از روی حرارت بردارید و زمانی که به دمای قابل تحمل برای پوست رسید آن را روی پوست صورت و بدن قرار دهید. 

 

بهتر است به مدت 5 تا 10 دقیقه پوست‌تان را به آرامی ماساژ دهید. اجازه دهید شکلات به مدت 20 دقیقه روی پوست‌تان بماند و در نهایت با آب ولرم پوستتان را شست‌وشو دهید.

 

چند توصیه کلی

 

شکلات سفید که حاوی شیر است برای شکلات‌درمانی مناسب نیست. برای اینکار نیاز به شکلات خالص دارید که حاوی حداقل 80 درصد کاکائو باشد. لازم است که در محیطی آرام که احساس آرامش دارید این کار را انجام دهید. 

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: amelioretasante


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو