چگونه رنگ پوست را یکدست و یکنواخت کنیم؟
14 تیر 1400 ساعت: 12:4تغییر رنگ پوست صورت، چه در حد نقطه‌های کوچک و چه در حد لکه‌های بزرگ رنگدانه‌ای، همیشه می‌تواند دردسرساز و آزاردهنده باشد. این تغییر رنگ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از اسکارهای آکنه‌ای تا آفتاب‌سوختگی. 

حتی نوع پوست، بافت آن و رژیم مراقبت از پوست هم در ظاهر این تغییرات رنگدانه‌ای موثر هستند. اما اگر بخواهید که رنگ پوست صورت را یکدست و یکنواخت کنید، معمولا با استفاده از محصولات درست و رژیم مراقبت از پوست کامل می‌توانید به این هدف برسید. 


چه عواملی یکدستی و یکنواختی رنگ پوست را مختل می‌کنند؟ 


دکتر ویلیام کوان، متخصص پوست‌ومو می‌گوید که اگر می‌خواهید برنامه عملی صحیح و کاملی برای یکدست کردن رنگ پوست داشته باشید، ابتدا باید علت اختلال در این یکدستی را پیدا کنید. درحالی که آکنه فعال می‌تواند به شکل‌گیری علائم پوستی قرمز و قهوه‌ای در پوست منتهی شود، اما جوش‌ها تنها عامل مرتبط با اختلال در یکدستگی رنگ پوست نیستند. 


یکی از نکاتی که باید جدی بگیرید، کمتر کردن مدت‌زمان تماس مستقیم با نور خورشید است. به‌گفته دکتر کوان، تماس با نور خورشید می‌تواند به شکل‌گیری لکه‌های پیری زودرس و تغییر رنگ پوست منتهی شود. طبق مطالعه منتشرشده در Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology، تماس بیش از حد پوست با پرتوهای فرابنفش خورشیدی می‌تواند به مشکلات متعدد پوستی از نظر ظاهری منتهی شود که یکی از بزرگ‌ترین آنها همین تغییر رنگ پوست یا تغییرات رنگدانه‌ای است.


طبق گزارش‌های International Dermal Institute، هورمون‌ها نیز می‌توانند در مختل کردن یکدستی رنگ پوست نقش مهمی داشته باشند. دوره‌های افزایش هورمون استروژن (مثلا در دوران بارداری) می‌تواند پوست را در معرض ابتلا به تغییرات رنگدانه‌ای پوست و ملاسما قرار دهد. در این شرایط، شکل‌گیری لکه‌های قهوه‌ای یا خاکستری‌ـ‌قهوه‌ای در پوست عجیب نیست. 


چطور به یکدستی رنگ پوست کمک کنیم؟


شیوه‌های مختلفی برای کمک به بهبودی رنگ پوست وجود دارند که به‌مرور زمان یکدستی مطلوب‌تری را در پوست به‌وجود می‌آورند. دکتر کوان شیوه‌های زیر را پیشنهاد می‌کند: 


1. از محصولات کمکی برای لایه‌برداری و روشن‌سازی پوست استفاده کنید 


دکتر کوان، استفاده از محصولات کمکی برای لایه‌برداری و روشن‌سازی پوست را پیشنهاد می‌دهد، چراکه این محصولات می‌توانند لکه‌های تیره پوستی یا لکه‌های رنگی پوست را به‌مرور زمان کم‌رنگ‌تر کنند. 


برای این کار می‌توانید از تونرهای مخصوص پوست صورت کمک بگیرید و بعد هم از سرم‌های روشن‌کننده پوست استفاده کنید. استفاده از این دو محصول به‌عنوان مکمل می‌تواند یکدستی بهتری به رنگ پوست شما بدهد. سرم‌های روشن‌کننده برپایه ویتامین C از این نظر عملکرد مطلوبی دارند. 


2. از رتینول استفاده کنید 


اضافه کردن محصولات برپایه رتینول به رژیم مراقبت از پوست، ترفند کاربردی دیگری برای یکدست کردن رنگ پوست است. براساس تحقیقات منتشرشده در Clinical Interventions in Aging، رتینول می‌تواند به مقابله با نشانه‌های پیری پوست، ازجمله تغییر رنگ پوست، کمک کند. 


به یاد داشته باشید که رتینول از ترکیبات قدرتمند است و می‌تواند باعث حساسیت پوستی نسبت به نور خورشید شود. بنابراین همیشه رتینول را کاملا با احتیاط و به‌صورت تدریجی به برنامه مراقبت از پوست اضافه کنید. این کار همیشه باید شب‌ها قبل از خواب انجام بگیرد. در طول ساعات روز هم حتما از محصولات ضدآفتاب دارای قابلیت طیف وسیع و SPF30 به بالا کمک بگیرید. 


3. محافظت از پوست در برابر نور خورشید را جدی بگیرید 


تماس بیش از حد یا غیرمحافظت‌شده پوست با نور خورشید می‌تواند یکدستی رنگ پوست را دچار اختلال کند. بنابراین همیشه از تماس بیش از حد با نور خورشید خودداری کنید و استفاده از محصولات ضدآفتاب را جدی بگیرید. این کار حتی در روزهای ابری هم باید انجام شود. استفاده منظم از محصولات مرطوب‌کننده حاوی اسید هیالورونیک هم می‌تواند شرایط بهتری را برای پوست شما به‌وجود بیاورد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو