چرا بعد از غذا خوردن احساس درد می‌کنید
14 تیر 1400 ساعت: 22:4اصطلاح بعد از غذا به تغییرات بدنی گفته می‌شود که پس از خوردن غذا اتفاق می‌افتد. درد پس از غذا، یا درد پس از غذا خوردن، می‌تواند نشانه‌ای از طیف گسترده‌ای از اختلالات گوارشی باشد.

چندین بیماری گوارشی می‌تواند باعث درد بعد از غذا شود:

سوﺀ‌هاضمه


دردی بعد از غذا خوردن که در قسمت میانی شکم بالا ایجاد می‌شود، ممکن است سوﺀ‌هاضمه باشد. باعث احساس سوزش در همان ناحیه و احساس سیری در اوایل غذا شود. نفخ و حالت تهوع نیز ممکن است تجربه شود.


بیماری ریفلاکس معده (GERD)


احساس سوزش مزمن (سوزش معده) در مری، درد همراه با بلع یا چشیدن اسید یا غذای هضم‌نشده در گلو یا دهان دارند.


اگرچه بسیاری از افراد گاهاً دچار ریفلاکس معده می شوند، افرادی که به ریفلاکس مبتلا هستند به طور منظم علائم دارند و اسید موجود می‌تواند به مری آسیب برساند.


التهاب لوزالمعده


التهاب لوزالعمده یا پانکراتیت می‌تواند باعث ایجاد درد بعد از خوردن غذا شود، از قسمت فوقانی شکم شروع شود و اغلب به پشت گسترش می‌یابد. علائم احتمالی دیگر حالت تهوع و استفراغ است.


شایعترین علت پانکراتیت سنگ صفرا است، اما علل ژنتیکی نیز می‌تواند داشته باشد. سیگار کشیدن از عوامل خطر پانکراتیت است.


زخم معده


زخم‌هایی که در مخاط معده یا اثنی‌عشر ایجاد می‌شوند، می‌توانند باعث درد بعد از غذا شوند، به خصوص اگر زخم در معده باشد. درد ناشی از آن غالباً در جایی بین استخوان جناغ و شکم شما احساس می‌شود و گاهی اوقات در صورت خالی بودن معده می‌تواند ایجاد شود.


مصرف چندین داروی NSAID (مانند ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن) یا مصرف داروهای NSAID به مدت طولانی می‌تواند از عوامل خطر ایجاد زخم معده باشد.


سنگ صفرا


درد ناشی از سنگ صفرا ممکن است بعد از غذا خوردن اتفاق بیفتد، به خصوص اگر وعده غذایی زیاد و یا چربی زیادی داشته باشد. بعضی از افراد با معده خالی درد کیسه صفرا دارند (که به آن "قولنج صفراوی" نیز گفته می‌شود) و بعضی اوقات آنها را از خواب بیدار می‌کند.


درد سنگ صفرا به طور معمول در وسط یا سمت راست بالای شکم اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است در پشت جناغ اتفاق بیفتد و یا به قسمت فوقانی کمر یا شانه راست تابانده شود.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)


نوعی بیماری است که در آن افراد دچار درد مزمن شکمی می‌شوند. چنین دردی برخلاف خوردن با حرکات روده همراه است. با این حال، عمل غذا خوردن می‌تواند باعث انقباضات روده‌ای بیش از حد شدید شود که می‌تواند منجر به درد شکم شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو