چه طور بفهمیم که اوضاع برای بیرون رفتن و بازگشت به روال عادی مناسب شده است؟
21 فروردین 1399 ساعت: 12:1آرون ای. کارول، استاد علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایندیانا در یادداشتی در نیویورک‌تایمز سعی کرده چند معیار را برای سنجش اوضاع و آمادگی هر شهر و جامعه برای بازگشت به "وضعیت عادی" پس از شیوع کرونا ترسیم کند.
"این که همه می‌پرسند 'چه موقع دوباره از خانه بیرون می‌رویم و همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد؟' احتمالا سوال کاملی نیست. شاید بتوان این سوال را بهتر طرح کرد: 'چه طور بفهمیم که اوضاع برای بیرون رفت و بازگشت به روال عادی مناسب شده است؟'"

"تا این لحظه هر تاریخ و موعدی که به ما گفته‌اند فقط در حد حدس و گمان است... ما در خانه مانده‌ایم و به هشدار فاصله اجتماعی عمل کرده‌ایم چون مقام‌ها وضعیت در چین، اروپا و نیویورک را دیده‌اند و می‌خواهند کاری کنند که آن وضع برای ما تکرار نشود. اما تا اینجا همه اقدام‌ها در آمریکا یا خیلی کوچک و یا خیلی دیر صورت گرفته. ما هنوز هم به اندازه کافی نمی‌توانیم تست کرونا بگیریم و برای همین هم نمی‌توانیم تشخیص دهیم که نقطه بحران اکنون کجاست و مبتلایان خاموش در کجا مشغول تکثیر ویروس هستند."

دکتر کارول گوشزد کرده که از نظر کارشناسان و طراحان مدل‌های پیش‌بینی وضعیت، برای دانستن زمان مناسب پایان محدودیت‌های کرونا باید چهار معیار را در نظر گرفت:

۱. بیمارستان‌ها باید به وضعیتی بازگردند که بتوانند بدون نگرانی مبتلایان جدید کرونا را بستری کنند و تخت و امکانات کافی برای درمان آنها داشته باشند. به عبارت دیگر منحنی ابتلا با سقف توان سیستم درمانی مماس باشد.

۲. شهر یا ایالت محل زندگی ما توانایی این را داشته باشند که از همه افرادی که نشانگان کووید۱۹ را دارند تست بگیرند و تست‌گیری محدود به کسانی که به علت وخامت حال به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند محدود نماند.

۳. سیستم درمانی آمادگی این را داشته باشد که موارد مثبت کرونا را به سرعت ردگیری و افرادی که با آنها در تماس مستقیم بوده‌اند را شناسایی کند و به این ترتیب از گسترش خاموش ویروس کرونا جلوگیری کنند.

۴. آمارهای ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا دست کم برای ۱۴ روز گذشته رو به کاهش یا ثابت بوده باشد.

اگرچه دکتر کارول با توجه به این معیارها پیش‌بینی کرده شهرها و ایالات مختلف آمریکا در زمان‌های مختلف و با شتاب‌های متفاوت به برداشتن محدودیت‌ها اقدام خواهند کرد، اما چهار معیاری که او تعیین کرده می‌تواند در سایر جوامع و ممالک دنیا هم مصداق داشته باشد.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو