5 نکته تابستانی برای پوست‌های حساس
9 تیر 1400 ساعت: 15:4کسانی که پوست حساس دارند، می‌دانند که در تمام اوقات سال باید بیشتر از دیگران به روندهای مراقبت از پوست دقت کنند و در استفاده از محصولات مختلف هم با احتیاط عمل کنند. یک تصمیم اشتباه می‌تواند به مشکلات پوستی مختلف، از خارش مداوم تا جوش‌های آزاردهنده، منتهی شود. 

با توجه به حساسیت این موضوع از دکتر میلا مورسی (متخصص زیبایی) درخواست کرده‌ایم که درباره مهم‌ترین نکات برای مراقبت از پوست‌های حساس برای شما توضیح دهد.


1. آبرسانی، آبرسانی و باز هم آبرسانی! 


شاید صحبت کردن از این نکته تکراری و واضح به نظر برسد، اما اولین نکته‌ای که دکتر مورسی روی آن تاکید می‌کند، نوشیدن آب به مقدار زیاد در فصل تابستان است. این متخصص می‌گوید: «من فکر می‌کنم که زیبایی پوست از درون شروع می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که آبرسانی به پوست را هم از درون و هم از بیرون انجام دهیم. 


برای آبرسانی به پوست باید از محصولات آبرسان حاوی اسید هیالورونیک استفاده کنید. بهترین کار این است که چند بار در طول روز از آبرسان استفاده کنید و این کار را همیشه قبل از استفاده ضدآفتاب هم انجام دهید». ضمنا بهتر است دنبال محصولات ضدآفتابی بگردید که به‌طور خاص برای پوست‌های حساس و خشک ساخته شده‌اند. 


2. صبح‌ها پوست صورت را نشویید


دکتر مورسی می‌گوید: «افراد دارای پوست حساس نباید صبح‌ها پوست صورتشان را با مواد شوینده و پاک‌کننده بشویند، بلکه باید این کار را صرفا به ساعات شب موکول کنند. این ترفند از تخریب چربی‌های طبیعی و محافظت‌کننده پوست جلوگیری می‌کند. استفاده از تونر و میست (اسپری شاداب‌کننده) مخصوص صورت برای پوست‌های حساس کافی است». 

 

3. از لایه‌برداری فیزیکی دوری کنید 

 

استفاده از اسکراب‌های خشن و زبر در فصل تابستان برای پوست‌های حساس بسیار مضر است. بنابراین افراد دارای پوست حساس نه‌تنها باید از لایه‌برداری فیزیکی در تابستان خودداری کنند، بلکه باید لایه‌برداری شیمیایی را هم خیلی با احتیاط و با فواصل زیاد انجام دهند. 


به‌گفته دکتر مورسی، «اسیدهای هیدروکسی مانند اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک در کنار ویتامین C و رتنیول همگی از ترکیبات شگفت‌انگیز برای پوست هستند، اما افراد دارای پوست حساس باید با احتیاط از این ترکیبات استفاده کنند. اگر ترکیباتی مانند رتینول، ویتامین C و... در رژیم روزانه شما وجود دارند، فقط در ساعات شب از آنها استفاده کنید». 


4. ماسک پوست در ساعات خواب را فراموش نکنید 


پوست در ساعات خواب شبانه خودش را ترمیم و بازسازی می‌کند. هرچه کیفیت خواب بهتر باشد، این بازسازی هم با کیفیت بهتری انجام می‌گیرد. برای این‌که کیفیت بازسازی پوست در ساعات خواب شبانه را به سطح بالاتری برسانید، می‌توانید از ماسک‌های مخصوص پوست صورت کمک بگیرید. ماسک‌های حاوی اسید هیالورونیک بهتر در سد دفاعی پوست نفوذ می‌کنند و رطوبت محیطی را به درون پوست می‌کشند. 


5. از لوازم آرایش سبک و مناسب برای تابستان استفاده کنید 


دکتر مورسی تاکید می‌کند که در فصل تابستان همیشه از محصولات آرایشی در ترکیب با محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید. محصولات آرایشی مناسب برای تابستان باید سبک باشند تا پوست را تحت فشار قرار ندهند. محصولات آرایشی حاوی اسید هیالورونیک هم به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کنند و از این نظر برای پوست‌های حساس بسیار مهم هستند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو