۴ عادت غذایی غلط در هنگام تب
21 فروردین 1399 ساعت: 10:1تب، یکی از مهم ترین واکنش های بدن هنگام بروز بیماری های عفونی است. در رابطه با کروناویروس نیز تب همراه با سرفه های خشک، تنگی نفس و خستگی عضلانی از علائم بارز ابتلا به بیماری است که مراجعه به مراکز درمانی و رعایت توصیه های تجویزی آنها کاملا ضروری خواهد بود. البته گاه ممکن است بیماری فرد خفیف بوده و پزشک ادامه روند درمان و مراقبت را در منزل بلامانع بداند.
در چنین شرایطی باید مراقب بود تا علاوه بر رعایت اقدامات درمانی و بهداشتی، از انجام برخی رفتارهای غذایی که می تواند عامل افزایش دمای بدن شود، پیشگیری کرد.

۱. خوردن غذاهای چرب و ادویه دار

زمانی که دمای بدن بالا می رود، نیاز بدن به غذاهای مغذی افزایش پیدا می کند تا قوای از دست رفته جبران شود. اما غذاهای چرب، سنگین و ادویه دار انتخاب مناسبی نیستند زیرا سیستم گوارشی را به فعالیت مضاعف وامی دارند که باعث تحلیل انرژی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا می شود. بنابراین، بهتر است غذا در وعده های متعدد اما کم حجم میل شود و از خوراکی هایی مانند انواع سوپ سبزیجات و گوشت سینه مرغ که هضم راحت تری دارند اما سرشار از پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند، استفاده شود. البته غذا نباید خیلی گرم باشد تا دمای بدن دوباره بالا برود.

۲. مصرف خوراکی های حاوی شکر

پژوهش ها حاکی از آن است که افزایش مقدار گلوکز در بدن سطح گلبول های سفید خون را که مسئول مقابله با عوامل عفونی هستند، کاهش می دهد. به همین دلیل، روند بهبود سریع تب دچار اختلال خواهد شد. بنابراین، میوه و آبمیوه های تازه بهترین جایگزین برای شربت و آبمیوه های صنعتی شیرین هستند.

۳. نوشیدن مایعات گرم

تب باعث کاهش آب بدن می شود و لازم است تا به طور مرتب مایعات نوشیده شود اما نوشیدنی های گرم ممکن است دمای بدن را بالا ببرد. در این میان، قهوه و چای پررنگ اصلا توصیه نمی شود زیرا به دلیل خاصیت ادرارآوری، عامل دفع آب خواهند بود. بنابراین، آبمیوه های طبیعی، آب و چای کمرنگ ولرم برای تامین آب بدن مفید بوده و توصیه می شوند.

۴. نوشیدن شیر

شیر حاوی پروتئینی به نام کازئین است که تحت تاثیر دما، متراکم می شود. به همین دلیل زمانی که هنگام تب، شیر خورده می شود، در معده حالت دلمه پیدا می کند که هضم بسیار مشکلی دارد و حتی ممکن است فرد دچار حالت تهوع شود. بنابراین، ماست و فرنی خنک جایگزین های مناسب شیر در زمان تب هستند.

ترجمه: مریم سادات کاظمی
منبع: sympa-sympa.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو