5 نکته تابستانی برای پوست‌های ترکیبی
7 تیر 1400 ساعت: 12:4پیدا کردن بهترین تعادل میان استفاده از محصولات آبرسان و محصولات کنترل‌کننده چربی، مهم‌ترین چالش تابستانی برای افرادی است که پوست ترکیبی دارند. 

کسانی که پوست ترکیبی دارند، می‌دانند که شرایط آب‌وهوایی تابستان تا چه اندازه می‌تواند وضعیت دشواری را برایشان به‌وجود بیاورد. افزایش حرارت و رطوبت در فصل تابستان به‌راحتی باعث می‌شود که منطقه T صورت در پوست‌های ترکیبی براق‌تر به نظر برسد، درحالی که لکه‌های خشک روی گونه‌ها نیز در وضعیت بدتری قرار می‌گیرند. 

 

بنابراین پیدا کردن بهترین تعادل میان استفاده از محصولات آبرسان و محصولات کنترل‌کننده چربی، مهم‌ترین چالش تابستانی برای افرادی است که پوست ترکیبی دارند. نکات راهنمای زیر به شما کمک می‌کنند تا در فصل تابستان، شرایط بهتری را برای پوست ترکیبی خودتان فراهم کنید. 

 

1. پوست را پاکسازی کنید 

 

پاکسازی پوست که باید دو بار در روز انجام شود، می‌تواند به پیشگیری از جوش‌های پوستی کمک کند، خصوصا در مواقعی که بیشتر عرق می‌کنید. بنابراین حتما با حوصله و دقت کافی دنبال پاک‌کننده‌های مخصوص پوست‌های ترکیبی بگردید. 


این محصولات هم ناخالصی‌ها، ذرات باقی‌مانده آرایشی و آلودگی‌ها را به‌خوبی پاکسازی می‌کنند، هم پوست‌های ترکیبی را بیش از حد خشک نمی‌کنند. اگرچه شاید شما هم به این کار عادت کرده باشید، اما قسمت‌های چرب پوست ترکیبی را هرگز بیش از حد نشویید یا پاکسازی نکنید. 


شستن صورت بیش از دو بار در روز می‌تواند به تحریکات پوستی، خشکی بیش از حد پوست و درنتیجه ترشح چربی بیشتر در سطح پوست منتهی شود. 

 

2. از تونر پوست استفاده کنید 

 

تونر به شما کمک می‌کند تا آخرین ذرات باقی‌مانده اضافی روی پوست را پاکسازی کنید، درحالی که با توجه به فرمولاسیون خاصش آبرسانی به پوست و تسکین تحریکات پوستی را هم به‌خوبی انجام می‌دهد. 


در انتخاب تونرهای مناسب برای پوست ترکیبی می‌توانید سراغ گزینه‌هایی بروید که حاوی عصاره گل رز (گلاب) و آلوئه‌ورا هستند و درنتیجه به‌خوبی عملکردهای مرطوب‌سازی و تسکین‌بخشی به پوست را به انجام می‌رسانند. استفاده از تونر همیشه باید پس از پاکسازی پوست انجام شود. 

 

3. محصولات مختلفی را تهیه کنید 

 

با توجه به این‌که بعضی از قسمت‌های پوست‌های ترکیبی خشک‌تر هستند، بهتر است که از محصولات مختلف برای قسمت‌های متفاوت پوست استفاده کنید. مثلا می‌توانید از یک مرطوب‌کننده غلیظ برای قسمت‌های بسیار خشک پوست کمک بگیرید، درحالی که انتخاب یک مرطوب‌کننده سبک و غیرجوش‌زا برای قسمت‌های چرب پوست شما عالی خواهد بود. 


پدهای کنترل چربی که با نام blotting papers شناخته می‌شوند هم می‌توانند یک بار در روز استفاده شوند. این محصول خصوصا در مواقعی که بیرون از خانه هستید، به شما کمک می‌کند. 

 

4. از ماسک‌های مختلف برای پوست استفاده کنید 

 

استفاده از ماسک‌های مختلف برای پوست‌های ترکیبی واقعا به اثربخشی خوبی می‌رسد چون هر کدام از ماسک‌ها متناسب با شرایط پوستی خاصی طراحی شده‌اند و پوست‌های ترکیبی هم به استفاده از چند نوع ماسک نیاز دارند. 


مثلا بعضی از ماسک‌ها برای باز کردن روزنه‌های پوستی مناسب هستند و بعضی از ماسک‌ها برای جذب چربی اضافی پوست. ماسک‌های آبرسان هم می‌توانند برای قسمت‌های خشک پوست‌های ترکیبی مناسب باشند. 

 

5. از پوست در برابر نور خورشید محافظت کنید 

 

اگر می‌خواهید محافظت از پوست‌های ترکیبی در برابر نور خورشید به‌درستی انجام بگیرد، باید از محصولات ضدآفتاب مناسب برای پوست‌های ترکیبی استفاده کنید. محصولات سبک معمولا برای پوست‌های ترکیبی نتیجه خوبی دارند. فرمولاسیون‌های مخصوص پوست‌های ترکیبی به‌خوبی می‌توانند چربی اضافی پوست را جذب کنند و درعین‌حال از این پوست‌ها در برابر نور خورشید محافظت کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو