اهمیت ویتامین D در تقویت عضلات سالمندان
21 فروردین 1399 ساعت: 10:1بر اساس تحقیقات تازه پژوهشگران، کمبود ویتامین D می‌تواند در بزرگسالی و سالمندی سبب ضعف عضلانی شود. حفظ سلامت عضلانی در سالمندی اهمیت فراوانی دارد و به معنی توانایی تحرک، عدم وابستگی، بالا رفتن کیفیت زندگی و پایین آمدن احتمال سقوط است.
محققان پس از بررسی ۴۱۰۰ فرد بالای ۶۰ سال در انگلستان مشاهده کردند که از هر 10 نفر، ۴ نفر دچار ضعف عضلانی و ۲ نفر دچار کمبود ویتامین D هستند. جالب است که ناتوانی عضلانی در افرادی که کمبود ویتامین D داشتند، ۳ برابر یعنی حدود ۲۵ درصد شایع تر از افرادی بود که میزان ویتامین D خون‌شان در محدوده طبیعی قرار داشت.

به علاوه، بررسی‌های پیشرفته تر از نقش ویتامین D در افزایش فاکتوری خبر دادند که در ساخت و بازگرداندن توان ماهیچه‌ای دخالت دارد. همچنین، محققان ایرلندی در کالج ترینیتی دوبلین بر فواید ورزش تاکید کردند و نتایج بررسی‌ها نشان داد، افرادی که فعالیت فیزیکی مرتب و روزانه دارند به احتمال کمتر دچار ضعف عضلانی می‌شوند. به گفته محققان و متخصصان تغذیه این گروه تحقیقاتی، از آنجا که حفظ قدرت عضلانی در دوران سالمندی بسیار مهم است، ضرورت دارد که در سطح جامعه در درجه نخست به واسطه تصحیح رژیم غذایی، کمبود ویتامین D برطرف شده و در کنار آن راهکارهایی برای تشویق افراد به انجام فعالیت روزانه ورزشی انجام شود.

فنلاند از جمله کشورهایی است که با سیاست‌های کشوری در حوزه تغذیه و غنی سازی مواد غذایی کمبود ویتامین D را به طور کامل در جامعه از بین برده است. البته بعد از این مرحله، لازم است که بر سالمندان و افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، متمرکز شویم تا مشخص شود آیا با رفع این کمبود، عضلات توانایی و کارایی خود را باز می‌یابند یا خیر. مشروح این تحقیقات در ژورنال Clinical Interventions in Ageing منتشر شده است.

ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: health24.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو