5 راه برای دور ماندن از میکروب‌ها در رژیم مراقبتی پوست
5 تیر 1400 ساعت: 09:4بعضی افراد همیشه و به‌موقع ترکیبات آرایشی را از روی پوست صورت پاک می‌کنند،‌ صورت را به‌طور منظم می‌شویند و از محصولات غیرجوش‌زا استفاده می‌کنند، اما همچنان صورتشان جوش می‌زند. گاهی اوقات این مشکل به مجموعه اقدامات مراقبت از پوست برنمی‌گردد، بلکه از عادت‌های نادرست یا بی‌دقتی‌ها نشات می‌گیرد. 

اولین عاملی که در این زمینه نادیده گرفته می‌شود، میکروب‌ها هستند. اگر مراحل مختلف رژیم مراقبتی پوست را به‌درستی سپری نکنید، خود محصولات مراقبتی پوست و ترکیبات آرایشی می‌توانند بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم کنند. با این‌حال، با کمک نکات راهنمای زیر می‌توانید میکروب‌ها را از رژیم مراقبتی پوست کاملا دور نگه دارید. 

 

1. دست‌ها را بشویید 


این توصیه شاید کاملا بدیهی و تکراری به نظر برسد، اما واقعیت این است که بعضی افراد شستن دست‌ها پیش از تماس آنها با صورت یا پیش از دست زدن به محصولات مراقبتی پوست را به‌سادگی فراموش می‌کنند. آغشته کردن انگشت آلوده به کرم مرطوب‌کننده به‌راحتی می‌تواند میکروب‌ها را به درون این محصول و سپس به پوست صورت انتقال دهد. 


2. محصولات فاسدشده را دور بریزید 


بیشتر محصولات مراقبت از پوست و محصولات آرایشی دارای تاریخ انقضای مشخصی هستند که روی بسته‌بندی آنها درج شده است. برای این‌که محصولات فاسدشده را به‌موقع دور بریزید، باید تاریخ باز کردن هر محصول را در یک دفترچه یادداشت بنویسید. 


بیشتر این محصولات نهایتا تا یک سال ماندگاری دارند و گاهی اوقات به‌دلیل روش‌های نگهداری نادرست قبل از رسیدن به یک سال هم فاسد می‌شوند. به‌هرحال اگر بافت و بوی محصولات مراقبت از پوست یا محصولات آرایشی تغییر کرده باشد، حتی اگر تاریخ مصرف آنها به اتمام نرسیده باشد، باید محصول مورد نظر را دور بریزید. 


3. لب‌ها را پاک کنید


قبل از این‌که از محصولات مخصوص لب‌ها استفاده کنید، حتما لب‌ها را با دستمال‌های مرطوب یا محصولات جایگزین دیگر پاک کنید چون باکتری‌ها به‌راحتی در لب‌ها تجمع می‌کنند. اگر این کار را انجام ندهید، باکتری‌ها از روی لب‌ها به درون محصولات مراقبت از پوست منتقل می‌شوند و در آنجا دوباره رشد می‌کنند. 


به همین دلیل هم متخصصان پوست‌ومو توصیه می‌کنند که هرگز از رژ لب یا بالم لب به‌صورت اشتراکی با افراد دیگر استفاده نکنید، چون در این صورت احتمال گردش باکتری‌ها میان افراد مختلف و محصولات مختلف را شدیدا افزایش می‌دهید. 


4. اسفنج‌ها و براش‌های آرایشی را بشویید 


اگر تا حالا این کار را انجام نمی‌دادید، دیگر وقتش رسیده است که براش‌ها و اسفنج‌های آرایشی را به‌طور منظم بشویید. این کار باید حداقل یک بار در هفته و با کمک شوینده‌های ملایم انجام شود. ضمنا بهتر است که اسفنج‌ها و براش‌های جداگانه‌ای برای محصولات آرایشی و مراقبتی مختلف در نظر بگیرید. 


اگر به‌درستی از این ابزارهای کمکی مراقبت نکنید، احتمال انتقال میکروب‌ها از یک محصول به محصول دیگر را افزایش می‌دهید و نهایتا هنگام استفاده از آنها به‌راحتی پوست صورت را آلوده می‌کنید. 


5. موبایل خودتان را ضدعفونی کنید 


اگر می‌خواهید که میکروب‌های مختلف از بدنه یا صفحه موبایل به پوست صورت منتقل نشوند، باید در موقعیت‌های مختلف و به‌طور منظم حتما بدنه و صفحه موبایل را ضدعفونی و پاکسازی کنید. موبایل‌ها بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند و می‌توانند باعث شکل‌گیری جوش‌های مختلف در ناحیه چانه یا خط فک شوند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو