آیا داروهای ضد‌التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) بر میزان عملکرد تیروئید تاثیر می‌گذارند؟
6 تیر 1400 ساعت: 19:4به دلیل تاثیرات سیستمیک یا کل بدن، طبیعی است که تعجب کنید آیا NSAID ها غده تیروئید شما را علاوه بر سایر بافت‌ها و اندام‌های بدن هدف قرار می‌دهند یا خیر. این احتمال وجود دارد که بر تیروئید تاثیر بگذارند، اما شواهد علمی که از چنین نقشی حمایت کنند بسیار ناچیز است.

عوارض جانبی عمومی NSAID ها


با مسدود کردن آنزیم‌هایی به نام سیکلوکسیژنازها، درد و التهاب را در بدن کاهش می‌دهند. گرچه بسیاری از گزینه‌ها بدون نسخه در دسترس هستند، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، سایر موارد فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند.


بیشتر افراد NSAID ها را به خوبی تحمل می‌کنند، اما عوارض جانبی- مانند تحریک معده و سردرد- می‌تواند رخ دهد. در حقیقت، برخی از افراد مانند بیماران کلیوی، نارسایی قلبی یا سیروز نباید آنها را استفاده کنند. 


NSAID ها و عملکرد تیروئید شما


درحالیکه لیست اصلی نگرانی‌های مربوط به استفاده از NSAID هیچ تهدیدی برای عملکرد تیروئید را شامل نمی‌شود، دو مطالعه وجود دارد که نشان می‌دهد NSAID ها ممکن است بر آن تاثیر بگذارند.


در مطالعه‌ای، محققان از روش‌های رایانه ای و شیمی (و نه شرکت‌کنندگان انسانی) برای تجزیه و تحلیل تعامل سه NSAIDs تجویز شده معمول- Voltaren (دیکلوفناک)، Aleve (ناپروکسن) و Celebrex (سلکوکسیب)- با هورمون تیروئید استفاده کردند.


 محققان دریافتند که Voltaren و Celebrex (نه Aleve) به گیرنده‌های هورمون تیروئید متصل می‌شوند، که می‌تواند از لحاظ نظری سیگنالینگ هورمون تیروئید را مختل کند.


در نهایت، متاسفانه ترجمه این یافته به افراد واقعی دشوار است.


مطالعه دیگری روی انسان انجام شد، اما گروه شرکت‌کننده بسیار کوچک بود. در این مطالعه، 25 فرد سالم تحت آزمایش یک دوز و یا یک مورد قرار گرفتند. محققان دریافتند که ایبوپروفن، ناپروکسن و ایندومتاسین (به صورت تک دوز یا دوره یک هفته‌ای) هیچ یک از هورمونهای تیروئید اندازه‌گیری شده را تغییر نمی‌دهد.


با این حال، دوزهای منفرد و هفتگی آسپیرین و سالسیلات‌ها باعث کاهش اندازه‌گیری‌های مختلف هورمون تیروئید در مقدارکل و هورمون آزاد می‌شود، درحالیکه تک دوزهای مکلوفنامات باعث افزایش سطح می‌شود.


پیامدهای مراقبت شما


شاید این نتایج نشان دهد بهتر است برای درد عضلانی یا مفصلی خود از ایبوپروفن یا Aleve به جای آسپیرین استفاده کنید، خصوصاً اگر نگران سطح هورمون تیروئید هستید. NSAID ها داروهای محبوب و بسیار موثری هستند. 


نکته منفی این است که چون در سراسر بدن کار می‌کنند، ممکن است بافت‌های مختلف را هدف قرار دهند و باعث عوارض جانبی نامطلوبی شوند. به همین دلیل مهم است تحت مراقبت پزشک مصرف کنید و در صورت لزوم کمترین دوز را برای کوتاه‌ترین زمان مصرف کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو