آیا روزنه‌های پوستی با آب گرم باز می‌شوند؟
3 تیر 1400 ساعت: 14:4احتمالا شما هم این را شنیده‌اید که آب گرم به باز شدن روزنه‌های پوستی کمک می‌کند و آب سرد باعث انسداد آنها می‌شود. شاید حتی استفاده از آب گرم و سرد را برای تغییر دادن حالت روزنه‌های پوستی امتحان کرده باشید. اما آیا این شایعه واقعا حقیقت دارد؟ 

برای این‌که درک بهتر و جامعی درباره این موضوع به‌دست بیاوریم، از دکتر ساپنا پالپ (متخصص پوست‌ومو) درخواست کرده‌ایم که در این زمینه ما را راهنمایی کند. 


آیا آب گرم روزنه‌های پوستی را باز می‌کند؟


استفاده از آب گرم برای باز کردن روزنه‌های پوستی از نظر علمی غیرممکن است. روزنه‌های پوستی عضله نیستند و بنابراین صرف‌نظر از دمای آب، نمی‌توان آنها را با خواست و اراده بیرونی باز و بسته کرد. درواقع هیچ چیزی نمی‌تواند از بیرون این روزنه‌های خاص را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کند. اما این‌که شستن پوست صورت با آب گرم به پاکسازی روزنه‌های پوستی کمک می‌کند، بحث دیگری است. 


درحالی که آب گرم عملا روزنه‌های پوستی را باز نمی‌کند، اما می‌تواند ذرات سبوم و انواع آلودگی‌های جمع‌شده را از آنها بیرون بیاورد. هرچقدر که ذرات آلودگی و چربی بیشتری در روزنه‌های پوستی جمع شوند و فولیکول موها را احاطه کنند، روزنه‌ها نیز بزرگ‌تر به نظر خواهند رسید چون ذرات چربی باعث منبسط شدن آنها می‌گردد. 


به‌گفته دکتر پالپ «آب گرم می‌تواند ساختار پوست را تغییر دهد، پوست را انعطاف‌پذیرتر سازد و کاری کند که ذرات اضافی درون روزنه‌های پوستی راحت‌تر خارج شوند. همین روند است که باعث می‌شود روزنه‌های پوستی کوچک‌تر به نظر برسند». البته استفاده از آب گرم زمانی فایده خواهد داشت که دمای آب را بیش از حد زیاد نکنید چون بخار یا استفاده از آب داغ می‌تواند پروتئین‌های طبیعی پوست را تخریب کند و درنتیجه پوست را در معرض خطر ابتلا به اگزما، جوش‌ها و تحریکات پوستی قرار دهد. 


آیا آب سرد باعث انسداد روزنه‌های پوستی می‌شود؟


همان‌طور که آب گرم نمی‌تواند اندازه روزنه‌های پوستی را بزرگ‌تر کند، آب سرد هم توانایی کوچک‌تر کردن آنها را ندارد. اگرچه روزنه‌های پوستی عضله نیستند، اما یافته‌های علمی نشان داده‌اند که آب سرد می‌تواند باعث انقباض غیرارادی عضلاتی به‌نام«ارکتور پیلی» شود که در امتداد فولیکول موها و چسبیده به روزنه‌های پوستی جای گرفته‌اند. 


این عضلات بخشی از سیستم عصبی غیرارادی (خودمختار) هستند و بنابراین در صورتی که احساس سرما یا خجالت‌زدگی کنید، به‌صورت خودکار وارد حالت انقباضی می‌شوند. همین حالت است که باعث می‌شود روزنه‌های پوستی کمی کوچک‌تر به نظر برسند. البته تماس آب سرد با پوست صورت در بعضی افراد باعث این حالت انقباضی می‌شود، درحالی که پوست بعضی‌ها نیز نسبت به این تماس واکنش خاصی از خود نشان نمی‌دهد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع:skincare

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو