با این 6 توصیه، شبانه وزن‌تان را کم کنید!
5 تیر 1400 ساعت: 09:4هنگامی که می‌خواهید وزن‌تان را کاهش دهید، باید به دو اصل مهم توجه داشته باشید؛ استفاده از مواد غذایی سالم و ورزش کردن به‌صورت منظم. اما در کنار اینها باید تغییرات مختلفی را هم در سبک زندگی تان ایجاد کنید تا نهایتا به نتیجه مطلوبی برسید. بخشی از این تغییرات را می‌توانید به ساعات شب موکول کنید و به نوعی از ترفندهای شبانه برای کاهش وزن کمک بگیرید. 

در ادامه این مطلب، با بهترین کارهای شبانه برای کمک به کاهش وزن آشنا خواهیم شد. این ترفندها عبارتند از:

 

1. انتخاب فعالیت‌های شبانه مناسب 

بعضی افراد در ساعات شب به‌دلیل بی‌حوصلگی یا بیکاری به مصرف خوراکی‌های مختلف روی می‌آورند. اگر شما هم جزو همین افراد هستید، حتما مجموعه‌ای از فعالیت‌های مشخص را برای ساعات قبل از خواب شبانه در نظر بگیرید. پیاده‌روی، خواندن روزنامه یا مجله، گفت‌وگو با دوستان یا خواندن کتاب، همگی می‌توانند شما را از مصرف خوراکی‌های مختلف در ساعات شب دور نگه دارند. انتخاب یک سرگرمی جدید یا حتی تلاش برای یادگیری یک مهارت تازه مانند آشپزی یا نقاشی هم می‌تواند شما را از بی‌حوصلگی و بیکاری خلاص کند. 

 

2. به اندازه کافی بخوابید 

باور کنید یا نه، خواب کافی می‌تواند در درازمدت به برنامه کاهش وزن شما کمک کند. بنابراین، حتما برنامه مشخصی برای ساعات خواب و بیداری تان داشته باشید و شب‌ها به اندازه کافی بخوابید. 

 

3. ورزش کنید اما نه خیلی دیروقت! 

فعالیت بدنی در اولین ساعات شب می‌تواند نقش مثبتی در کاهش وزن شما داشته باشد. فقط نباید ورزش‌های بسیار شدید و سنگین را برای این ساعت ها انتخاب کنید، چون این ورزش‌ها باعث می‌شوند که شب‌ها سخت‌تر و دیرتر بخوابید. ضمنا ساعت انتخابی برای فعالیت‌های ورزشی شبانه نباید بیش از حد دیر یا در اواخر شب باشد. حداقل یک ساعت قبل از خواب شبانه هم نباید فعالیت بدنی زیادی داشته باشید. 

 

4. قبل از خواب غذا نخورید 

اگر زمان مصرف شام یا خوراکی‌های مختلف خیلی به ساعت خواب شبانه نزدیک باشد، تلاش‌های شما برای کاهش وزن به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید. یافته‌های علمی نشان می‌دهند بیشتر افرادی که در اواخر شب به خوردن روی می‌آورند، مواد غذایی پُرکالری را انتخاب می‌کنند که نقش مهمی در افزایش وزن دارند. مصرف شام یا خوراکی‌ها در ساعات دیروقت شب حتی خواب شبانه را هم سخت‌تر می‌کند. پس همیشه چند ساعت قبل از رسیدن به ساعت خواب شبانه دیگر چیزی نخورید. 

 

5. برای ناهار روز بعد زودتر تصمیم بگیرید 

افراد شاغل معمولا در وعده ناهار از غذاهای آماده و رستورانی استفاده می‌کنند، درحالی که این غذاها حاوی چربی و سدیم زیادی هستند و برنامه کاهش وزن را مختل می‌کنند. اگر شما هم جزو همین افراد هستید، از شب قبل برای ناهار روز بعدی برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید گزینه‌های سالم‌تری داشته باشید. ترجیحا بهتر است که از پروتئین‌های باکیفیت مانند گوشت بوقلمون همراه با غلات سبوس‌دار، لبنیات کم‌چرب و مقدار زیادی از میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید. 

 

6. طبق برنامه‌ریزی زندگی کنید 

بعضی از کسانی که شب‌ها پُرخوری می‌کنند، برنامه مشخصی برای زندگی ندارند و معمولا روزها را بدون برنامه غذایی سپری می‌کنند. بهترین راه مقابله با این مشکل، در نظر گرفتن یک زمان مشخص برای مصرف سه وعده غذایی اصلی است. اگر در درازمدت این اصل را جدی بگیرید، بدن شما می‌تواند خودش را با زمان مناسب برای دریافت مواد غذایی سازگار کند. در نظر گرفتن یک میان‌وعده کوچک بین ناهار و شام نیز شرایط را عالی خواهد کرد. فقط در مصرف میان‌وعده‌ها هرگز زیاده‌روی نکنید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: WebMD

در تابستان، خیار بیشتر بخورید! 

کمبودهای غذایی حذف صبحانه در وعده‌های دیگر جبران نمی‌شود!​​​
7 ترفند مقابله با تمایل به تنقلات شیرین​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو