علائم خاموش تومور مغزی
4 تیر 1400 ساعت: 20:4علائم و نشانه‌های سرطان مغز بسیار شبیه سایر بیماری‌های روزمره است، از سردرد گرفته تا افسردگی. 

علائم تومور مغزی از جمله شامل این موارد می‌تواند باشد:


 سردردهای مداوم


تشخیص تفاوت بین سردردها که نشانه‌هایی از تومور مغزی هستند و دلایل ناشی از آن حتی برای پزشکان نیز بسیار دشوار است. بهترین شاخص سردرد جدید روزانه است که به نظر نمی‌رسد از بین برود. به مرور زمان بدتر می‌شوند و اغلب هنگامیکه صبح از خواب بیدار می‌شوید، وجود دارد.


از بین رفتن نامحسوس بینایی


بیمارانی که این علامت خاص تومور مغزی را تجربه می‌کنند، ممکن است اصلاً از آن آگاهی نداشته باشند، چه رسد به اینکه آن را با تومور مغزی مرتبط کنند.


 حتی ممکن است متوجه تغییر در کیفیت بینایی خود نشوند تا اینکه به طور مداوم به دلیل از دست دادن بینایی به چیزهایی در یک طرف بدن برخورد کنند و یا چندین تصادف رانندگی داشته باشند که در سمت از دست دادن بینایی اتفاق می‌افتد.


ضعف و بی‌حالی


قشر حرکتی مغز حرکت عضلات را در سراسر بدن آغاز و کنترل می‌کند. اگر در هر جای این مسیر تومور وجود داشته باشد، این سیگنال‌ها کاملاً مختل می‌شوند و نتیجه آن از دست دادن عملکرد است.


 اگر تومور مغزی داشته باشید، ممکن است در اندام خود درد نداشته باشید، اما پای چپ یا راست یا بازو ممکن است همانطور که عادت کرده‌اید یا اصلاً پاسخ ندهد.


مشکل در ساخت کلمات


یکی دیگر از علائم شایع تومور مغزی، اختلال یا کندی گفتار یا توقف است. مشکلات زبانی از جمله لکنت زبان، مشکل در نام بردن از اشیا، یا دشواری در درک آنچه دیگران می‌گویند  از علائم اصلی تومور در لوب‌های پیشانی یا گیجگاهی است.


علائم خلقی و رفتار پرخطر


بیمارانی که از تومور مغزی رنج می‌برند ممکن است دچار افسردگی، عصبانیت یا اضطراب شوند، حتی اگر این نوع احساسات را معمولاً نشان ندهند. اغلب مربوط به توموری است که مستقیماً قسمتهای لوب فرونتال را درگیر می‌کند یا فشرده می‌کند، که مسئول بسیاری از ویژگیهای شخصیتی ما است. 


بیمارانی که علائم تومور مغزی دارند نیز ممکن است تغییراتی در رفتار ایجاد کنند، از جمله عصبانیت یا تحریک بیشتر، رفتارهای پرخطرتر.


از دست دادن شنوایی یا زنگ زدن گوش


لوب گیجگاهی که در قسمت میانی پایین قشر پشت گوش شما قرار دارد، وظیفه پردازش توانایی شنیدن صدا و همچنین توانایی درک و فهم زبان و مکالمه را بر عهده دارد. اگر از یک طرف دچار کاهش شنوایی یا احساس زنگ مداوم هستید، که به عنوان وزوز گوش شناخته می‌شود، به دکتر خود مراجعه کنید، تا تشخیص دهد که آیا علائم شما به اندازه کافی شدید است تا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو