علائم متداول پارگی مینیسک زانو
4 تیر 1400 ساعت: 20:4مینیسک یک تکه غضروف در زانو است که یک بالشتک در هر زانو وجود دارد. هر مینیسک جداگانه به مفصل اطراف ران متصل می‌شود. هر زانو دارای دو مینیسک است: یک مفصل داخلی در داخل زانو و یک مینیسک جانبی در قسمت خارجی زانو. 

  
پارگی مرتبط با آرتروز ممکن است به تدریج ایجاد شده و بدون هیچ رویداد خاصی دردناک شوند. یک پارگی آسیب‌زا، مانند حادثه‌ای که هنگام انجام یک ورزش اتفاق می‌افتد ممکن است منجر به علائم در زمان آسیب شود. 

تورم 


یکی از اولین علائم پارگی مینیسک، تورم مفصل و احساس پرش در زانو هنگام خم و صاف کردن آن است. سایر پارگی‌های مینیسک ممکن است درد کمی داشته باشد یا بدون درد باشد، و بدون شناسایی باقی بماند.


احساس پاپ (پرش) 


یکی دیگر از علائم زودرس پارگی مینیسک، احساس پاپ هنگام آسیب رساندن به زانوی است. یا ممکن است هنگام خم و صاف کردن مفصل آسیب‌دیده، این علائم پارگی مینیسک را داشته باشید.


پارگی مینیسک باعث درد می‌شود


علائم منیسک پاره‌شده شامل انواع مختلف درد است: 


 درد در داخل و / یا خارج از زانو


 درد هنگام پیچاندن زانو


 درد هنگام انجام حرکت اسکات زانو


 درد همراه با دویدن و / یا راه‌رفتن


 درد هنگام خارج شدن از محدوده


در موارد شدید، که ممکن است زانو کاملاً در موقعیتی قفل شود و بدون درد جدی قابل حرکت نیست. 


می‌توانید دامنه حرکت خود را از دست بدهید


به غیر از درد، بیرون آمدن و تورم، سایر علائم شایع منیسک پاره شده شامل کاهش دامنه حرکتی است. درزهایی که سفت هستند و به راحتی قادر به حرکت نیستند، حتی اگر درد و تورم نداشته باشید، ممکن است به پارگی احتمالی مینیسک اشاره داشته باشد.


چه موقع به پزشک مراجعه کنیم


در صورت تورم ناگهانی مفصل زانو، درد شدید در امتداد مفصل، یا احساس گشودن یا قفل شدن زانو با حرکات، به پزشک مراجعه کنید.


درمان پارگی


بسته به علائم پارگی مینیسک، ممکن است درمان متفاوت باشد. در درمان مشکل بدون جراحی میزان موفقیت بالایی وجود دارد. بیماران می‌توانند به یک برنامه درمانی داروهای ضد‌التهاب (مانند ایبوپروفن)، فیزیوتراپی، استراحت و گاهی تزریق کورتیزون پاسخ دهند، که می‌تواند به تسکین درد و التهاب کمک کند. بهبودی معمولاً حدود شش هفته طول می‌کشد.


زمان بهبودی به محل آسیب‌دیدگی بستگی دارد


در داخل مینیسک، یک "منطقه قرمز" وجود دارد: یک سوم بیرونی مینیسک که خون‌رسانی زیادی دارد و بنابراین به راحتی بهبود می‌یابد، و یک "ناحیه سفید" که به سمت مرکز مینیسک است و حتی با جراحی کمتر بهبود می‌یابد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو