برای جلوگیری از سنگ کلیه چه کاری می‌توانید انجام دهید
2 تیر 1400 ساعت: 15:4اگر سنگ کلیه داشته‌اید، می‌دانید که این تجربه بسیار ناخوشایند است. خوشبختانه، تغییر شیوه زندگی و داروها برای کمک به شما در پیشگیری مجدد تشکیل آن در دسترس است، یا اگر هرگز آن را نداشته‌اید از ابتلا جلوگیری می‌کند.

نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از سنگ کلیه مهم است


نوشیدن آب کافی نه تنها به معنای تکرر ادرار است، بلکه همچنین به این معنی است که ادرار شما با مواد معدنی سنگ‌ساز غلظت کمتری دارد. هرچه بیشتر ادرار کنید، احتمال نشست و اتصال این مواد زائد به یکدیگر و تشکیل سنگ کلیه کاهش می‌یابد.


آنچه می‌خورید بر احتمال بروز سنگ کلیه نیز تاثیر می‌گذارد


اگر در گذشته سنگ کلیه داشته‌اید، پزشکان ممکن است بسته به نوع سنگ تغییرات خاصی در رژیم غذایی را توصیه کنند. اگر قبلاً سنگ کلیه نداشته‌اید، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به شما کمک کند تا در آینده از سنگ جلوگیری کنید. در اینجا چند نکته رژیم غذایی که دکتر پیشنهاد می‌دهد وجود دارد.


مصرف نمک را محدود کنید.


 یک رژیم غذایی حاوی سدیم بالا با افزایش مقدار کلسیم در ادرار باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود. در حقیقت، میزان بالای کلسیم در ادرار بیشتر سنگهای کلیه را تشکیل می‌دهد. سدیم همچنین می‌تواند باعث ایجاد مقادیر زیادی اسید آمینه سیستین در ادرار شود و منجر به ایجاد سنگ‌های سیستین شود.


مصرف شکر را کاهش دهید.


غذا و نوشیدنی با قندهای طبیعی و اضافه شده می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. هنگام مصرف قند، سطح کلسیم ادرار شما افزایش می‌یابد و حجم ادرار شما پایین می‌آید.


غذاهای غنی از کلسیم بخورید. 


در حالی که مقادیر بالای کلسیم در ادرار شما را در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار می‌دهد، این بدان معنی نیست که باید از غذاهای غنی از کلسیم پرهیز کنید. کلسیم می‌تواند در واقع مواد موجود در دستگاه گوارش را که باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود، باز دارد.


پروتئین را محدود کنید. 


مصرف پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ را محدود کنید. این غذاها حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند و پروتئین بیش از حد ممکن است منجر به سنگ کلیه در اسید اوریک شود. 


رژیم غذایی سالم داشته باشید. 

یک رژیم متعادل غنی از میوه‌ها و سبزیجات، غلات سبوس‌دار و حبوبات برای افرادی که هر نوع سنگ کلیه دارند مهم است. خوردن یک رژیم غذایی سالم تضمین می‌کند که به اندازه کافی پتاسیم، منیزیم و سیترات دریافت کنید، که همه مواد مغذی هستند که می‌توانند از سنگ کلیه جلوگیری کنند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو