کمبودهای غذایی حذف صبحانه در وعده‌های دیگر جبران نمی‌شود!
2 تیر 1400 ساعت: 10:4صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است که نیاز بدن به انرژی را پس از چند ساعت گرسنگی شبانه تامین می‌کند. بعضی از افراد به‌دلایل مختلف صبحانه نمی‌خورند که این حالت، بدن را در معرض آسیب‌های جدی سلامت نظیر افزایش خطر دیابت نوع 2 و چاقی قرار می‌دهد. همچنین، صبحانه ‌نخوردن موجب کمبود فولات، کلسیم، آهن و انواع ویتامین‌ها می‌شود که در وعده‌های دیگر جبران نمی‌شود.

حذف صبحانه یکی از عادت های غذایی اشتباه است که کمبود وقت یا بی‌اشتهایی دلایل بعضی افراد در این مورد است. حال آنکه این وعده غذایی بسیار مهم است و نیاز بدن به انرژی را تا ظهر تامین کرده و مانع از ریزه‌خوری می‌شود. 

 

البته مطالعات جدید نشان می‌دهد صبحانه ‌نخوردن بدن را در وضعیت کمبود ریزمغذی‌های ضروری برای عملکرد مطلوب اندام‌ها قرار می‌دهد. بر این اساس، افرادی که صبحانه نمی‌خورند با کاهش جذب ویتامین‌ها و املاح در وعده‌های دیگر غذا مواجه‌اند. فولات، کلسیم، آهن و ویتامین‌های A، B1، B2، B3، C و D مهم‌ترین ریزمغذی‌ها هستند که جذب آنها دچار اختلال می‌شود و کمبودشان اتفاق می‌افتد. 

 

حذف صبحانه همچنین موجب عدم‌تعادل غذایی را نیز در پی ‌دارد. افرادی که صبحانه نمی‌خورند مقدار بیشتری غذا در وعده ناهار و شام میل می‌کنند و تمایل به ریزه‌‌خوری در آنها بیشتر است. از طرفی، عدم‌توجه به کیفیت غذایی و مصرف تنقلات ناسالم نیز در آنها بیشتر است که می‌تواند زمینه‌ساز اضافه وزن و بیماری‌های ناشی از آن مانند دیابت شود. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: pourquoidocteur.fr

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو