نشانه‌های سکته مغزی که ممکن است نادیده بگیرید
27 خرداد 1400 ساعت: 16:3سکته مغزی پنجمین علت اصلی مرگ‌و‌میر در سراسر کشور است. در صورت درمان به موقع، آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی می‌تواند به حداقل برسد، اما اشتباه در نشانه‌های سکته مغزی برای سایر مشکلات سلامتی، که باعث تاخیر در درمان می‌شود، معمول است.

علائم را نادیده نگیرید


در هر دقیقه سکته مغزی، مغز شما 1.9 میلیون نورون از دست می‌دهد. هر ساعت سکته مغزی بدون درمان مساوی بیش از سه و نیم است. هر چه سکته مغزی بیشتر طول بکشد یا بیمار تحت درمان قرار نگیرد، احتمال طولانی شدن مشکلات گفتاری، از دست دادن حافظه یا تغییرات رفتاری بیشتر می‌شود.


 هرچه سکته مغزی زودتر اتفاق بیفتد، گزینه‌های درمانی بهتر است، که می‌تواند آسیب را به حداقل برساند و احتمال بهبودی کامل را بهبود بخشد.


فکر می‌کنید خستگی باعث می‌شود دوتایی ببینید


مشکلات بینایی مانند دیدن دوتایی، تیرگی یا از دست دادن بینایی در یک چشم می‌تواند نشانه‌های سکته مغزی باشد، اما بسیاری از افراد علت این امر را پیری یا خستگی می‌دانند. یک رگ خونی مسدود‌شده می‌تواند میزان اکسیژن رسیدن به چشم را کاهش دهد، که باعث مشکلات بینایی می‌شود که ممکن است با علائم دیگر سکته مغزی همراه نباشد. 


فکر می‌کنید بازوی شما بی‌حس است زیرا "فقط به خواب رفته"


اگر از خواب بیدار شوید و بازو یا پایتان بی‌حس باشد، تصور می‌کنید که به دلیل عصب فشرده شده باشد. اگر بازوی شما به طور ناگهانی بی‌حس یا ضعیف شد و در عرض چند دقیقه از بین نرفت، با اورژانس تماس بگیرید. این علامت همچنین می‌تواند در اثر سکته عروق کوچک در مغز یا خونریزی نیز ایجاد شود. 


اختلالات گفتاری را به گردن داروهای خود می‌اندازید


برخی از داروها مانند داروهای مسکن می‌توانند باعث اختلال در گفتار شوند، اما اگر این یک عارضه جانبی نباشد که معمولاً تجربه می‌کنید، ممکن است سکته کرده باشید و باید سریعاً کمک بگیرید. یکی از نشانه‌های خاموش سکته مغزی، عدم تقارن صورت است.


فکر می‌کنید که "این روی نوک زبان من است" به دلیل خستگی است


وقتی افراد در فکر کردن درباره کلمات درست دچار مشکل شوند یا فکر خود را از دست بدهند، می‌فهمند که خسته هستند. اما کمبودهای شناختی ناگهانی از علائم رایج سکته مغزی است، همچنین گیجی ناگهانی یا مشکل در درک دیگران. 


شما آن سردرد کور‌کننده یا میگرن تصور می‌کنید


ممکن است فقط میگرن باشد، اما اگر مستعد ابتلا به آنها نیستید، می‌تواند سکته مغزی باشد. اگر به طور منظم میگرن همراه با هاله دارید، احتمال سکته مغزی شما افزایش می‌یابد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو