بلاهایی که سیگار بر سر شما می‌آورد
25 اسفند 1398 ساعت: 13:12استعمال دخانیات یکی از مهم¬ترین عوامل ابتلا به بیماری‌های مزمن است که تاثیر جدی بر کیفیت زندگی داشته و فرد را مستعد مرگ زودهنگام می‌کند. عموما بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی مهم‌ترین پیامدهای سیگار شناخته می‌شود در حالی‌که سیگار بر همه اندام‌های بدن تاثیر می‌گذارد و عامل ناراحتی‌هایی است که شاید تصورش نیز مشکل باشد.
مطالعات نشان می دهد افراد سیگاری دو تا چهار برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سکته مغزی هستند و البته میزان استعمال دخانیات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین سیگار سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و افراد سیگاری بیش از دیگران در معرض عفونت‌ها قرار می‌دهد.

از طرفی مواد سمی موجود سیگار موجب کاهش جریان خون به چشم¬ها و اکسیژن خون می¬شود که می¬تواند افراد را در معرض ابتلا به نابینایی، کارتاراکت (آب مروارید) و استحاله ماکولای چشم قرار دهد. البته این کاهش خونرسانی به لثه‌ها نیز آسیب رسانده، باکتری‌های طبیعی دهان را از بین می‌برد و سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند که این شرایط فرد را مستعد ابتلا به التهاب لثه خواهد کرد.

در کنار آسیب جدی بر قلب، عروق خونی و ریه¬ها که با گرفتگی عروق کرونر، تصلب شریان، آسم و پنومونی بروز پیدا می¬کند، سیگار خطر ابتلا به دیابت را نیز افزایش می دهد. همچنین عوارض دیابت در این افراد نیز بیشتر است و حساسیت بدن نسبت به انسولین را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، از تاثیر سیگار بر کاهش تخمک‌ها و در نتیجه کاهش قدرت باروری و بروز یائسگی زودرس، اختلالات نعوظ، بارداری خارج از رحم و ناهنجاری‌های جنینی نیز غافل شد.

حتی استخوان‌ها نیز از پیامدهای سیگار در امان نیستند و حدود ۲۰ درصد موارد ابتلا به آرتریت روماتوئید با مصرف سیگار مرتبط است. همچنین افراد سیگاری مستعد شکستگی استخوانی نیز هستند و از هر هشت مورد شکستگی استخوان ران، یکی در سیگاری‌ها دیده می‌شود.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو