رابطه میان خودکنترلی در کودکی و موفقیت و کیفیت خوب زندگی در بزرگسالی
23 خرداد 1400 ساعت: 14:3محققان اخیراً گزارش کرده‌اند که بین کنترل خود در دوران کودکی و موفقیت فردی، اجتماعی و حرفه‌ای در آینده، رابطه‌ای مستقیم وجود دارد.

براساس یک مطالعه علمی که اخیراً در مجله PNAS منتشر شده است، افرادی که در دوران کودکی خویشتن‌دارتر هستند و کنترل خوبی بر خویش دارند، در سنین بزرگسالی، موفقیت‌های اجتماعی و شغلی بهتری را کسب خواهند کرد. درحقیقت خویشتن‌داری در کودکی، تضمینی برای زندگی اجتماعی موفق در بزرگسالی محسوب می‌شود. 

 

محققان در این تحقیق 1037 کودک را که بین سال‌های 1972 تا 1973 در نیوزیلند متولد شده‌ بودند را تحت‌نظر گرفتند. زمانی‌که این کودکان در تحقیق شرکت کردند،‌3 تا 11 ساله بودند. 

 

خودکنترلی و خویشتن‌داری شرکت‌کنندگان از طریق شاخص‌های مختلفی مانند تکان‌شگری یا سهولت ناامیدی و شکست، همچنین توانایی مدیریت و اتمام یک پروژه با وجود سرخوردگی و ناامیدی ارزیابی شد. این تیم همچنین با معلمان و والدین کودکان نیز مصاحبه کرد. 

 

ده‌ها سال بعد، در حالی‌که شرکت کنندگان 45 ساله بودند، بار دیگر توسط محققان مورد مصاحبه قرار گرفتند. این بار برای فهمیدن این موضوع که زندگی آنها در این سال‌ها چگونه سپری شده و چه اتفاقی برای آنها افتاده است.

 

با بررسی متقابل داده‌ها، محققان دریافتند افرادی که در دوران کودکی از درجه خویشتن‌داری بالایی برخورددار بودند، نسبت به افراد دیگر، به لحاظ روانی زندگی سالم‌تر و شکوفاتری داشتند و بالطبع بهتر و با آرامش‌خاطر قوی‌تری وارد سنین میانسالی شده‌اند. 

 

آنها علائم کمتری از پیری مغز را نشان دادند و در مجموع از سلامتی بهتری برخوردار بودند. کودکانی که از خودکنترلیِ زیادی برخوردار بودند، در بزرگسالی، از نظر اجتماعی و مالی نیز بهتر از سایرین عمل می‌کردند.

 

با توجه به این نتایج، نویسندگان این تحقیق معتقدند که تمرکز بیشتر بر اصل خویشتن‌داری در کودکان خردسال بسیار مهم است زیرا به نظر می‌رسد که مزایایِ این خودکنترلی یا تسلط بر خود، در زندگی آینده کودکان بسیار مهم و اجتناب‌ناپذیر است.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: santemagazine.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو