7 نکته‌ای که همه افراد مبتلا به هپاتیت سی باید بدانند
22 خرداد 1400 ساعت: 21:3عفونت ویروسی هپاتیت سی (C) به کبد حمله می‌کند و در صورت عدم‌درمان می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی از جمله سیروز (آسیب دائمی کبد) و سرطان کبد را به دنبال داشته باشد.

این موارد درباره عفونت ویروسی کبد از نوع هپاتیت سی (C) در نظر داشته باشید.


1. ضد‌ویروس‌ها می‌توانند هپاتیت سی را درمان کنند.


بیش از 90 درصد افرادی که به هپاتیت سی مبتلا هستند، می‌توانند با یک دوره ضد‌ویروسی با اثر مستقیم 8 تا 12 هفته درمان شوند.


2. داروهای جدید شما را بیمار نمی‌کنند.


سالها پیش، هپاتیت سی با تزریق اینترفرون در طی یک سال تحت درمان قرار گرفت. میزان درمان فقط حدود 50 درصد بود و عوارض جانبی آن ممکن بود شدید باشد. درمان های ضد‌ویروسی امروز موفقیت بزرگی داشته‌اند و تقریباً هیچ عارضه‌ای ندارند.


3. حتی اگر علائمی نداشته باشید ممکن است به درمان نیاز داشته باشید.


ابتلا به هپاتیت سی غیر‌عادی نیست و هیچ علائمی ندارد، اما با این وجود باید به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد آیا به درمان نیاز دارید. قبل از اینکه آسیب جدی به بدن برسد بسیار مهم است که تحت درمان قرار بگیرید.


4. تاخیر درمانی موثر است، اما زودتر بهتر است.


تشخیص به موقع هپاتیت سی می‌تواند از عواقب جدی سلامتی و شیوع بیماری به دیگران جلوگیری کند. اما حتی افرادی که تشخیص دیرتر دارند می‌توانند از درمان بهره‌مند شوند.


5. یک تغییر جمعیتی در افرادی که هپاتیت سی دارند وجود دارد.


این بیماری به سرعت در میان جوانان رشد کرده است- به طوری که در سال 2020، CDC گزارش داد که جوان‌ترها اکثر عفونتهای مزمن هپاتیت C که اخیراً گزارش شده‌اند را دارند. افراد بین 20 تا 40 سال در درجه اول مبتلا به هپاتیت C هستند.


 انفجار مصرف مواد مخدر در طی کووید19 سال گذشته هپاتیت سی  را به طور تصاعدی افزایش داده است.


6. هیچ شرم و ننگی برای هپاتیت سی نیست.


افرادی که به تازگی با هپاتیت سی تشخیص داده شده‌اند ممکن است تحت درمان قرار نگیرند یا به دنبال حمایت نباشند زیرا از اینکه دیگران چگونه آنها را مشاهده می‌کنند می‌ترسند.


افراد در هر قشر و شرایط مختلفی در معرض هپاتیت سی قرار دارند. بر آنچه باید تمرکز کنند این است که خود را تقویت کنند، از خود دفاع کنند و از متخصصان کمک بگیرند. 


7. هزینه‌های درمان در حال کاهش است و بودجه در دسترس است.


هنگامی که سازمان غذا و دارو در پایان سال 2013 اولین داروی ضد‌ویروس را تایید کرد، آغاز یک نوع جدید درمان هپاتیت سی بود. از آن زمان  قیمت‌ها کاهش یافته و نسخه‌های عمومی آن در دسترس است.


خوشبختانه برنامه‌های بیمه بیشتر داروهای هپاتیت سی را پوشش می‌دهند. برای کسانی که به کمک مالی نیاز دارند، برنامه‌های مالی نیز در دسترس است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو