از کجا می‌توانیم در مورد سلامت روان اطلاعات کسب کنیم
22 خرداد 1400 ساعت: 21:3مشکلات سلامت روان از مشکلات شایع بهداشتی است و از راه‌های متفاوتی می‌توانید در این باره اطلاع کسب کنید.

از جمله‌ راه‌های به دست آوردن اطلاعات در این باره می‌توان به این موارد اشاره کرد:

درمان حضوری

مراجعه حضوری رایج‌ترین نوع روش درمانی است که معمولاً متخصص سلامت روان را در مطب بصورت هفته‌ای یک‌بار و به مدت یک ساعت یا کمتر،  ملاقات می‌کنید. متخصصان نیز از تکنیک‌های مبتنی بر تحقیق برای حل مشکلات و مدیریت و کنترل چالش‌ها استفاده خواهند کرد.

دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها

 برخی از دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها جلسات درمانی کم هزینه‌ای را با کمک دانشجویان تحصیلات تکمیلی که نیاز به تجربه مشاوره دارند، ارائه می‌دهند. یک متخصص باتجربه نظارت بر این جلسات را بر عهده دارد. با مرکز روانشناسی، روانپزشکی یا مرکز سلامت رفتار تماس بگیرید و جویا شوید که آیا درمان برای عموم آزاد است.

درمان آنلاین 

درست مانند سابق و مشاوره حضوری سنتی است. و روش مناسبی است برای گفتگو با متخصص بهداشت روان در هر کجا که هستید. اگر سرتان شلوغ است یا در مناطق روستایی زندگی می‌کنید، این روش می‌تواند مفید باشد. اگر بیمه نداشته باشید، مشاوره آنلاین هزینه کمتری برایتان خواهد داشت. اطمینان حاصل کنید که درمانگر مرکز، مجوز داشته باشد. در بسیاری از مناطق، مراجعه آنلاین وجود دارد.

 خط بحران 

برخی بخش‌های دولتی، سازمان‌های غیردولتی و برخی گروه‌ها به افرادی که با بحران‌های بهداشت روان مواجه هستند، پشتیبانی خصوصی و رایگان را ارائه می‌دهند. مشاوران و متخصصان آموزش‌دیده معمولاً در 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته در دسترس هستند تا با این افراد در مورد ایمنی و احساساتشان صحبت کنند. آنها همچنین می‌توانند مراجعان را با منابع و درمان منطقه‌شان آشنا سازند.

 بیمارستانها 

اگر دچار بحران شدید روانی هستید، شاید لازم باشد در بیمارستان بستری شوید. اگر در معرض آسیب رساندن به خود یا دیگران قرار دارید، این اقدام معمولاً اولین انتخاب است. برنامه‌های درمانی روزانه و بستری افراد می‌توانند به کنترل علائم و حل مشکلات کمک کنند.

 گروه‌های پشتیبان

 گروه‌های حامی کمک می‌کنند تا هنگام برخورد با چالش‌های بهداشت روان، احساس تنهایی نکنید. پنج الی ۱۵ نفر به مدت یک الی ۲ ساعت در هفته بر روی مسئله‌ای مانند افسردگی یا اضطراب متمرکز می‌شوند. یک درمانگر نیز گروه را هدایت می‌کند. برخی از آنها گروه درمانی را در تمام جلسات انجام می‌دهند.

 آزمایش‌های بالینی

 محققان از این روش‌ها برای آزمودن روش‌های درمانی جدید استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که آیا این روش‌ها ایمن هستند یا خوب اثر می‌کنند. و همچنین روشی است که می‌توانید به داروهای سلامت روان دسترسی پیدا کنید قبل از اینکه داروهای تجویز شده در دسترس عموم قرار گیرند. پوشش دهندگان آزمایش بالینی هزینه‌های تحقیق را تحت پوشش قرار می‌دهند اما شرکت بیمه نیز ممکن است هزینه‌های دیگر مانند بستری شدن در بیمارستان، آزمایشات آزمایشگاه و ویزیت پزشک را هم بپردازد.

 فیلم‌های ویدئویی و کتاب‌های آموزشی

 شیوه‌های درمانی متفاوت را می‌توان به تنهایی انجام داد و یا به کمک یک درمانگر هدایت کنید. به صورت آنلاین جستجو کنید یا از درمانگر خود توصیه‌هایی را بخواهید.

 برنامه‌های موبایل

 برای کنترل استرس، بهبود خلق و خو و موارد دیگر می‌توانید از این برنامه‌ها به تنهایی یا به همراه سایر روش‌های درمانی استفاده کنید. این برنامه‌ها عمدتا کم هزینه یا رایگان هستند که این هم یک امتیاز مثبت است اما باید مطمئن شوید که قابل اطمینان باشند. کمی تحقیق کنید تا بدانید این برنامه‌ها چگونه از اطلاعات کاربردی استفاده می‌کنند.

مترجم مهتا زمانی‌نیک 
منبعWebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو