هنگام گفت و گو با بچه‌ها، مراقب جملات خود باشید!
20 فروردین 1399 ساعت: 12:1گاهی اوقات جملات کوتاه و بی‌اهمیتی که روزانه به بچه‌ها می‌گویید، می‌توانند اثرات منفی بر روح و روان آن‌ها داشته باشند و احساس گناه را در آن‌ها تقویت کنند.
این مقاله،‌ چکیده‌ای از بهترین راهکارهای برخورد کلامی با بچه‌ها است. با ما همراه باشید.

اگر دوباره صداتو بشنوم،‌ باید بری بخوابی!

اگر تنبیه فرزندتان را با خوابیدن او یکی کنید، وی این برداشت را خواهد داشت که خوابیدن، نوعی تنبیه است، بنابراین تمام سعی خویش را خواهد کرد که این کار را انجام ندهد.

توصیه بر این است که جمله خود را به نحوی ادا کنید که بیشتر جنبه توصیه‌ای داشته باشد تا تهدیدی. به این ترتیب بر فرزندتان تاثیر منفی نیز نمی‌گذارد. خیلی ساده به او بگویید: «دیگه به استراحت نیاز داری، برو و چند دقیقه‌ای درازبکش». شما با این جمله به نتیجه دلخواه‌تان خواهید رسید بدون‌ این‌که برداشت منفی در ذهن کودکتان ایجاد کرده باشید.

تو خیلی بدجنسی! یا تو مهربون نیستی!

بدون شک زمانی‌ که کودک کار بدی انجام می‌دهد، اولین چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد را بر زبان می‌آوریم تا جلوی او را بگیریم. غافل از این‌که کودکان ذات بدی ندارند و این عمل آن‌ها است که ناپسند است.

زمانی‌ که او را بدجنس خطاب می‌کنید، کودک این برداشت را خواهد داشت که شما وی را از خود می‌رانید و او دیگر شانسی برای ابراز وجود و بیان احساسات خویش نخواهد داشت، بنابراین این احتمال وجود دارد که کودک به تقلید از شخصیت‌های کارتونی با این تصور که بدذات و خبیث است، رشد کند! بنابراین به‌جای جملات بالا به او بگویید: «تو بدجنس نیستی اما کاری که انجام دادی، اصلاً خوب نبود. اصلاً دلم نمی‌خواد که دوباره این کار رو انجام بدی.»

دلم خیلی برات تنگ میشه!

تصور کنید که قرار است دلبندتان برای آخر هفته نزد پدر و مادربزرگش برود و برای چند ساعتی از شما دور باشد. موقع خداحافظی در نشان دادن عشق و محبت خود به او بیش از اندازه اغراق نکنید! چون ناخودآگاه باعث می‌شوید تا فرزندتان احساس عذاب‌وجدان داشته باشد. قطعاً او خود را مقصر می‌داند چون قراراست پی خوش‌گذرانی خودش برود و شما هم در خانه از دوری او غصه بخورید! بنابراین به‌جای جمله بالا، این جمله را انتخاب کنید: «من همیشه به تو فکر می‌کنم و دلم می‌خواهد تا می‌توانی خوش بگذرانی.» با این جمله او از عشق و محبت شما نسبت خویش مطمئن می‌شود و از ترک کردن شما احساس گناه نخواهد کرد!

کافیه! دیگه مثل بچه‌ها گریه نکن!

کودکی که گریه می‌کند، احساساتی چون رنجش، ناراحتی، خشم و حتی خستگی را به نمایش می‌گذارد، بنابراین قبل از هر حرف و عکس‌العملی، نخست احساسات کودکتان را درک کنید و همزمان هم مهربان باشید و هم حدود را رعایت کنید، بنابراین به او بگویید: «درکت می‌کنم. می‌فهمم که ناراحت و خسته‌ای اما به‌جای گریه کردن، بیا با من حرف بزن تا ببینم مشکلت چیه...» به این ترتیب شما به او می‌فهمانید که از یک‌سو حق دارد چنین احساساتی داشته باشد و از سوی دیگر برای بیان این احساسات باید راه مناسب‌تری انتخاب کند.

چقدر دارم برات هزینه می‌کنم!

بدون شک هر کودکی هزینه‌های خاص خودش را دارد: هزینه مدرسه، سرویس، خوراک، پوشاک، سرگرمی و... اما یادتان باشد که تحت هیچ شرایطی این هزینه‌ها را به رُخ کودکتان نکشید! شما با گفتن این جمله، حتی اگر منظور خاصی هم نداشته باشید، حتی اگر فقط بخواهید از هزینه‌های کمرشکن این روزگار به نوعی گله کنید، حتی اگر غیرمستقیم بخواهید به او بفهمانید که قدرت خرید برخی چیزها را برای او ندارید، ناخودآگاه باعث می‌شوید تا کودک احساس کند که شما برای عشق و علاقه‌تان قیمت می‌گذارید.

من قبل از این‌که تو رو باردار بشم، اصلاً بچه نمی‌خواستم

«تو تصادفی اومدی تو زندگی ما!»، «دوران بارداری من افتضاح بود!»، «خیلی رو دستمون خرج گذاشتی!» و... حتی اگر همه اینها هم بوده باشد اصلاً نیازی نیست که بچه‌ها همه چیز را بدانند و در جریان همه وقایع باشند. در مغز کوچک آن‌ها زندگی قبل از تولد معنایی ندارد. برای آن‌ها زندگی بعد از تولد شروع می‌شود و به همین دلیل در نظر آن‌ها، شما همیشه بهترین والدین دنیا هستید و از تولد او بسیار خوشحالید، بنابراین ماجراهای ناراحت‌کننده‌تان را برای خودتان نگه‌دارید!

قطعاً هر پدر و مادری سبک و سیاق تربیتی خاص خودش را دارد. اما دلمان می‌خواهد به شما بگوییم که همواره مراقب لحن منفی، نحوه ادا و نیز نوع جملات خود باشید. از بار منفی تذکرات خویش بکاهید و درعوض خود را جای فرزندتان بگذارید و برخورد مثبت‌تری با او داشته‌ باشید. به این ترتیب او از عشق و محبت شما نسبت به خویش مطمئن خواهد شد و پیام‌های تربیتی مثبت شما را به خوبی درک‌ خواهد کرد!

ترجمه: عفت عباسیان
منبع: mamanpourlavie.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو