مطالعه نشان می‌دهد استاتین‌ها نتایج کووید19 را بهبود نمی‌بخشند
19 خرداد 1400 ساعت: 21:3در اوایل بیماری همه‌گیر، پزشکان گزارش دادند که به نظر می‌رسد در بیمارانی که به شدت مبتلا به کووید19 هستند، خطر لخته‌شدن خون بیشتر است. و حدس و گمان‌هایی وجود داشت که استاتین‌ها می‌توانند به شما کمک کنند. تحقیقات نشان داد که افرادی که مدت طولانی قبل از بستری شدن در بیمارستان کووید19 استاتین مصرف می‌کردند، 50 درصد کمتر از دیگران در معرض مرگ در طی 30 روز بودند. محققان فرض کردند که این ممکن است ارتباطی با اثر ضد‌التهابی استاتین‌ها داشته باشد، که آنها فکر می‌کنند ممکن است در درمان عوارض مربوط به التهاب کووید19موثر باشد.

بنابراین محققان یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل‌شده را انجام دادند که بیماران بستری در بیمارستان به شدت مبتلا به کووید19 را مورد مطالعه قرار داد، با تمرکز بر اینکه چگونه استاتین‌ها می‌توانند بر دو عارضه کووید19 تاثیر بگذارند: لخته‌های خون و سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS).

شامل تقریباً 600 نفر در ایران بود که به دلیل کووید19 در 11 بیمارستان در بخش‌های مراقبت ویژه بستری شده بودند. به نیمی از بیماران روزانه 20 میلی‌گرم استاتین به نام آتورواستاتین داده شد درحالیکه به نیمی دیگر دارونما داده شد. در پایان 30 روز، محققان مواردی از لخته‌شدن خون، استفاده از اکسیژناسیون غشای خارج از بدن یا مرگ‌ومیر ناشی از آن را در طی 30 روز از شروع آزمایش ثبت کردند.

این مطالعه نتایجی را که انتظار می‌رود محققان مشاهده کنند نشان نداد.

هنگامی که بیماران پس از بستری شدن در بیمارستان شروع به مصرف دارو کردند، دوز اولیه توصیه‌شده یک استاتین 20 میلی‌گرم تفاوتی در نتایج بیماران ایجاد نکرد. و باعث بدتر شدن بیماران یا افزایش میزان عوارض جانبی مانند خونریزی نمی‌شود، اما باعث کاهش لخته‌های خون یا سایر عوارض نمی‌شود.

دکتر بهنود بیکدلی می‌گوید: استاتین‌درمانی تحت شدت استفاده شده برای درمان افراد مبتلا به کووید19 مناسب نیست، اما درها برای درمان‌های اصلاح‌کننده لیپید هنوز باز است.

دکتر بیکدلی و تیم وی امیدوار بودند که استاتین‌ها، ممکن است در درمان بیماری‌هایی مانند ARDS که ناشی از یک واکنش التهابی شدید است و یک عارضه جانبی شایع در بیماران کووید19بسیار شدید است، مفید باشد.

داده‌های جدید نشان می‌دهد که استاتین‌درمانی ممکن است به بیمارانی که به شدت بیمار می‌شوند و در بیمارستان بستری می‌شوند و یک استاتین به آنها تجویز می‌شود در طی هفت روز از اولین علائم کووید19 کمک کند. اما بیکدلی می‌گوید که برای تعیین اینکه آیا این یک کار ساده است، داده‌های اضافی لازم است.

با اشاره به اینکه دوز مصرفی ممکن است یک عامل بالقوه باشد، می‌گوید: امید ما این بود که کمک کند و در حال حاضر می‌توانیم در مورد چند دلیل بالقوه صحبت کنیم. بیماران کووید19در حال حاضر در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اما این نشان داد که استاتین‌ها در افراد مبتلا به کووید19 بسیار ایمن هستند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

 

 

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو