باکتری‌ها و قارچ‌ها ممکن است خطر سرطان‌های سر و گردن را افزایش دهند
19 خرداد 1400 ساعت: 08:3کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن (HNSCC)، که در غشاهای مخاطی دهان، بینی و گلو ایجاد می‌شود، ششمین نوع شایع‌ترین منبع سرطان در سراسر جهان است.

منبع خطر برای HNSCC شامل مصرف دخانیات، مصرف الکل و عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.

محققان یک مطالعه آزمایشگاهی انجام دادند که نشان داد چگونه قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌توانند ژن‌های مرتبط با تومورهای سر و گردن را فعال کنند.کار محققان نشان می‌دهد که متابولیسم بیوفیلم‌ها با ترجیح مسیرهای سیگنالینگ سلولی که برای رشد تومور لازم است، سلول‌های تومور را تحریک می‌کند. بیوفیلم‌ها جمع می‌شوند و جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند.

به طور خاص، این مطالعه توضیح می‌دهد که چگونه بیوفیلم‌ها متابولیت‌ها را که محصول متوسط یا نهایی متابولیسم هستند ترشح می‌کنند. این متابولیت‌ها می‌توانند بیان ژن‌هایی را که متخصصان با رشد سلول‌های تومور مرتبط می‌دانند اصلاح کنند.

میکروارگانیسم‌ها و سلول‌های سرطانی

محققان متابولیت‌های بیوفیلم را به سلولهای اپیتلیال دهان و سلولهای HNSCC سالم معرفی کردند. به طور خاص، آنها از متابولیت های تولید شده توسط C.albicans، قارچ بسیار شایع در انسان، و S.aureus، باکتری‌های عامل عفونت‌های استاف استفاده کردند.

دانشمندان سلولهای سالم و نئوپلاستیک را به مدت 4 یا 24 ساعت با بیوفیلمهای تک و دوتایی C.albicans و S.aureus تحریک کردند.

آنها دریافتند که بیوفیلم‌ها باعث تغییر در بیان ژن سلول در هر دو رده سلول اپیتلیال دهانی نرمال و نئوپلاستی می‌شوند. آنها برخی از تاثیرات را بر رفتار سلولی دارند.

یافته کلیدی دیگر این مطالعه این است که مولکول‌های ترشح‌شده توسط این میکروارگانیسم‌ها در بیوفیلم‌ها ممکن است فعالیت‌های سلول میزبان را به دور از محل عفونت اولیه تغییر دهند. بیماران که از [پروتز] استفاده می‌کنند، مقدار زیادی C.albicans دارند. این ممکن است در برخی از سرطان‌های مری یا سرطان در مکان دیگری از بدن تاثیر بگذارد.

بهداشت دهان

میکروارگانیسم‌های مورد استفاده محققان به طور تصادفی انتخاب نشده‌اند. مطالعه‌ای نشان داد که عوامل محلول در بیوفیلم‌های C.albicans و S.aureus حساس به متی‌سیلین باعث مرگ سلول و پاسخ‌های التهابی می‌شوند.

کنترل بیوفیلم‌ها، از جمله پروتزهای دندانی و بهداشت حفره دهان، برای به حداقل رساندن فرآیندهای التهابی بسیار مهم است، که نشان‌دهنده تداخل در بیان ژن‌های مرتبط با پیشرفت تومور است.

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: medicalnewstoday

 

 

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو