چگونه بهترین بالم لب دارای SPF را انتخاب کنیم؟
16 خرداد 1400 ساعت: 22:3متخصصان پوست‌ومو می‌گویند یکی از حیاتی‌ترین قسمت‌های بدن که به محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش خورشیدی نیاز دارند، لب‌ها هستند اما معمولا محافظت خوبی از آنها انجام نمی‌گیرد. 

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که در استفاده از محصولات ضدآفتاب برای مراقبت از پوست بسیار با دقت عمل می‌کنند، اما همیشه ممکن است یکی دو قسمت مهم از بدن یا صورت را فراموش کنید. جالب‌تر این‌که متخصصان پوست‌ومو می‌گویند یکی از حیاتی‌ترین قسمت‌های بدن که به محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش خورشیدی نیاز دارند، لب‌ها هستند اما معمولا محافظت خوبی از آنها انجام نمی‌گیرد. 


دکتر سیفورا شینهاوس (متخصص پوست‌ومو در لس آنجلس) می‌گوید: «استفاده از محصولات دارای SPF برای لب‌ها بسیار مهم است، حتی در فصل زمستان. لب‌ها پوست نازکی دارند و حتی میزان ملانین هم در آنها کم است. بنابراین لب‌ها برای محافظت از خودشان در برابر روندهای پیری و آسیب‌های ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشیدی واقعا توانایی ذاتی ضعیفی دارند». 


با توجه به این‌که لب‌های ما دائما با نور خورشید تماس دارند و معمولا از محصولات ضدآفتاب برای آنها استفاده نمی‌شود، لب‌ها نه‌تنها در معرض خطر ابتلا به آفتاب‌سوختگی قرار می‌گیرند بلکه ممکن است به مشکل خاصی به‌نام کراتوزآکتینیک مبتلا شوند. به‌گفته دکتر شینهاوس، اگر این مشکل پوستی بدون درمان رها شود، می‌تواند تا حد سرطان پوست پیشروی کند. بنابراین اگر با لکه تیره‌ای روی لب‌ها مواجه شدید، حتما به متخصصان پوست‌ومو مراجعه کنید. 


مهم‌ترین نکات در انتخاب بالم لب دارای SPF


1. SPF بالا را انتخاب کنید: حتما در انتخاب بالم لب سراغ محصولاتی بروید که SPF آنها در محدوده 15 یا بالاتر باشد. اگر محصول انتخابی شما حاوی اکسید زینک یا دی‌اکسید تیتانیوم بود به‌عنوان ترکیبات ضدآفتاب بود، حتما به‌صورت مرتب و منظم از این محصول استفاده کنید. این ترکیبات نام‌برده در سطح پوست قرار می‌گیرند و بنابراین به‌راحتی هنگام نوشیدن یا خوردن و حتی صحبت کردن از روی لب‌ها پاک می‌شوند. 

2. به ترکیبات امولینت توجه کنید: بالم لب ضدآفتاب باید حاوی دو نوع ماده مرطوب‌کننده باشد که عبارتند از ترکیبات هومکتانت (جذب‌کننده رطوبت) مانند اسید هیالورونیک، گلیسرین و آلوئه ورا؛ و ترکیبات امولینت (نرم‌ساز) مانند روغن نارگیل، کره شی و پترولیوم. ترکیبات هومکتانت رطوبت را به لایه‌های سطحی لب‌ها می‌رسانند، درحالی که ترکیبات امولینت رطوبت را درون لب‌ها نگه می‌دارند. بدون ترکیبات امولینت، رطوبت لب‌ها نیز تبخیر می‌شود و درنتیجه لب‌ها خشک‌تر و خشک‌تر خواهند شد.

3. از ترکیبات خشک‌کننده دوری کنید: هنگام انتخاب بالم لب همیشه از محصولات حاوی منتول، کافور و فنول دوری کنید چون همه آنها خاصیت خشک‌کننده دارند. در ضمن بهتر است که بالم لب انتخاب‌شده حاوی اسید سالیسیلیک هم نباشد چون استفاده مکرر از این ترکیب برای لب‌ها باعث تحریکات پوستی خواهد شد. 

4. انواع غیربراق را انتخاب کنید: بالم لب شما نباید از نوع براق باشد، خصوصا اگر برای مدت‌زمان طولانی در معرض تماس با نور خورشید قرار دارید. بالم لب براق به‌راحتی پرتوهای فرابنفش خورشیدی را به‌سوی خودش جذب می‌کند. 

5. از ترکیبات آلرژی‌زا دور بمانید: اگر آلرژی پوستی خاصی دارید، حتما از بالم لب حاوی موم دوری کنید چون ترکیبات این ماده می‌توانند باعث درماتیت تماسی آلرژیک شوند. افراد دارای پوست حساس یا مبتلا به آلرژی با استفاده از این انواع بالم لب دچار علائمی مانند قرمزی، خارش،‌ درد یا حتی تاول در ناحیه لب‌ها خواهند شد. 

6. مرتبا از بالم لب استفاده کنید: هر بالم لبی که انتخاب کرده باشید، باید هر 2 ساعت دوباره از آن استفاده کنید و این کار را به‌صورت مرتب تکرار کنید. اگر در این فاصله لب‌هایتان مرطوب شد، باید فاصله دوساعته را کوتاه‌تر کنید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: Prevention


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو