چرا جوانان بیشتر و بیشتر مبتلا به سرطان روده بزرگ می‌شوند؟
17 خرداد 1400 ساعت: 09:3جوانان در مقایسه با والدینشان، دو برابر سرطان روده بزرگ و چهار برابر سرطان رکتوم دارند. چرا؟

سرطان روده بزرگ در حال حاضر یک بیماری برای افراد جوان است

در حال حاضر سومین علت اصلی مرگ سرطان در بزرگسالان جوان است. در حقیقت، طبق ائتلاف سرطان روده بزرگ، حدود 20 درصد از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ بین 20 تا 54 سال هستند. 

پزشکان هنوز در حال تجزیه و تحلیل هستند که چرا اینگونه است. محققان در حال مشاهده برخی از مواجهه‌های محیطی مانند افزودنی های غذایی، استرس، التهاب و حتی استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران کودکی به عنوان علل احتمالی جهش قابل‌توجه در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در جمعیت جوان فقط در یک نسل هستند.

برخی معتقدند که ممکن است ارتباطی با تغییر در میکروبیوم روده ناشی از خوردن یک رژیم غذایی حاوی غذاهای فراوری شده داشته باشد، که اجتناب از آنها در سیستم غذایی امروز دشوار است.

تشخیص در جوانان غالباً دیر اتفاق می‌افتد

سرطان روده بزرگ دیگر نباید به عنوان بیماری که فقط در بزرگسالان مسن مشاهده می‌شود، درمان شود. 

ما نباید تصور کنیم که فقط به دلیل کوچک بودن یک فرد یا زنی تازه صاحب فرزند شده است، این چیزی مانند بواسیر است. هرکسی که علائمی دارد باید کولونوسکوپی کند. 

جوانان باید از چه علائمی آگاه باشند؟

بسیاری از افراد هیچ علائمی ندارند تا زمانی که سرطان روده بزرگ یا رکتوم آنها به مرحله دیررس رسیده باشد، اما چند نشانه واضح وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

وجود خون در مدفوع یکی از علائم رایج سرطان روده بزرگ است. علائم دیگر شامل "مدفوع مداد" است که باریک و طولانی است، احتمالاً به دلیل اینکه تومور روده بزرگ یا راست روده را منقبض می‌کند، همچنین گرفتگی، درد شکم و اسهال یا یبوست جدید است. کاهش اشتها، خستگی و کاهش وزن معمولاً تا زمانی که سرطان روده بزرگ در مرحله پیشرفته قرار نگیرد، رخ نمی‌دهد.

در زنان، برخی از علائم هشدار‌دهنده سرطان، مانند کم‌خونی، ممکن است به بارداری یا قاعدگی نسبت داده شود. بسیاری از زنان به دلیل قاعدگی شمارش خون کم یا کم‌خونی دارند و پزشک عمومی آنها فرض می‌کند که دلیل این است. در همین حال، دلایل زیادی برای کم‌خونی از جمله خون در راست روده وجود دارد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

 

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو