دلایلی که گردن آسیب می‌بیند
17 خرداد 1400 ساعت: 05:3 گردن چندین وظیفه دارد و در طول زندگی فرد ممکن است آسیب ببیند. برخی مواقع صدمه می‌بیند و اتفاقات بسیاری می‌تواند موجب آسیب به گردن شود اما می‌توانید کارهایی را انجام دهید تا در گردن هیچ مشکلی نداشته باشید.
از جمله دلایل آسیب گردن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

وضعیت غیرعادی در خواب 

اگر در گردن خود انقباض ایجاد ‌شود، هنگام بیدار شدن از خواب آن را احساس می‌کنید. شاید به این دلیل که روی صندلی خوابیده یا از بالش دیگری استفاده کرده باشید. این امر ناشی از خوابیدن در وضعیت نامناسبی است که گردن را تحت فشار قرار می‌دهد. کاملاً هم متداول بوده و خطرناک نیست.

 درمان وضعیت غیرعادی در خواب
 
 اگر به علت انقباضات عضله از خواب بیدار شوید، با کمی استراحت و مصرف مسکن می‌توانید به احساس خوبی برسید. برای جلوگیری از گرفتگی عضله باید به پشت بخوابید و مطمئن شوید که بالش در جای مناسب قرار گرفته باشد.

 فشار بر ناحیه گردن

 اگر انجام کاری به گردن شما فشار بیاورد که معمولاً آن کار را انجام نمی‌دهید، مانند اینکه برای یک نمایش هوایی به آسمان نگاه کنید یا چیزی سنگین روی شانه‌های خود آویزان کنید، ممکن است بعد از مدتی آسیب ببینید.  عضلات گردن عادت ندارند، بار زیادی را تحمل کنند.

 درمان انقباضات گردنی

 تا زمانی که مجبور نشدید، سر خود را در وضعیت غیرمعمول نگه ندارید. اگر این کار را انجام دادید، سعی کنید اغلب استراحت کنید و گردن خود را در جهات دیگر نیز حرکت دهید تا ماهیچه‌های گردنی شل شود. اگر گردن‌درد دارید، استراحت  و داروهای بدون نسخه می‌تواند به رفع درد آن کمک کند. اگر بعد از چند روز دوباره درد داشت یا نتوانید گردنتان را مانند قبل حرکت دهید، به پزشک مراجعه کنید.

 سندرم گردن‌درد

 این نوع سندرم شکل دیگری از کشیدگی گردن است و یک عارضه واقعی است. قرار گرفتن ساعات زیاد بر روی گوشی هوشمند به حالت خمیده می‌تواند عضلات و تاندون‌ها را خسته کند. وقت زیاد صرف کردن برای هر کاری از جمله رایانه یا دفتر کار می‌تواند همین عارضه را در گردن ایجاد کند.

 درمان گردن‌درد

به طرف جلو قوز نکنید؛ مثلاً وقتی به تلفن نگاه می‌کنید، دست خود را بالاتر نگه دارید. اگر با انجام کار، گردن در حالت خمیده قرار می‌گیرد، کمی استراحت کنید و سعی کنید کمرتان را کشیده و کش و قوس دهید. ورزش منظم فرد را قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌کند و می‌تواند به مراقبت از گردن نیز کمک کند.

 آسیب عصبی به گردن 

این اتفاق زمانی می‌افتد که به اعصاب گردن یا شانه آسیب وارد می‌شود، مانند زمانی که یک ورزش تماسی انجام می‌دهید. مشکلی که احساس می‌شود، شوک الکتریکی به شانه، بازو و دست‌هاست. معمولاً فقط چند ثانیه طول می‌کشد اما ممکن است تا چند روز به طول بیانجامد.

 درمان آسیب‌های گردنی

احتمالاً بدون درمان بهبود خواهید یافت اما اگر غالبا ازً داروهای چرک ‌خشک‌کن استفاده می‌کنید یا درد طولانی‌مدت در گردن دارید، به پزشک مراجعه کنید. این عارضه خصوصاً به صورت بی‌حسی یا گزگز در هر دو بازو ایجاد می‌شود. پزشک ممکن است تمریناتی را برای درمان مفاصل و عضلات توصیه کند یا انجام عمل جراحی را برای از بین بردن بافت اسکار که به اعصاب آسیب می‌رساند را  ضروری بداند.

 ضربه ناگهانی به گردن

 این عارضه می‌تواند پس از برخورد هرگونه نیروی بی‌صدایی از پشت به سر فرد رخ دهد، بیشتر اوقات وقتی به ماشین ضربه وارد می‌شود، سر ناگهان به جلو و سپس دوباره به عقب می‌رود؛ مانند ضربه‌ای ناگهانی.غیر از درد گردن، ممکن است فرد، سردرد داشته باشد که از جمجمه شروع می‌شود و موجب احساس گزگز، بی‌حسی یا درد در قسمت فوقانی کمر یا بازوها می‌‌شود.

 درمان ضربه ناگهانی

 پزشک ممکن است دارو را برای تسکین درد توصیه کند. همچنین ممکن است انجام تمریناتی را برای کمک به رفع درد عضلات گردن به شما توصیه کند. اکثر افراد طی چند ماه بهبود می‌یابند.

 فتق دیسک

 دیسک‌های نرم بین استخوان‌های کوچک ستون فقرات می‌تواند ماده ژله‌ای را شکسته و بر اعصاب گردن فشار وارد کند. این عارضه موجب درد می‌شود و به سمت بازوها یا کمر حرکت می‌کند.

 درمان فتق دیسک 

کمپرس سرد و گرم می‌تواند به کاهش تورم کمک کرده و حال فرد را بهتر کند. داروهای ضد درد و ورزش‌هایی که موجب تقویت و کشش عضلات می‌شوند نیز می‌توانند به درمان کمک کند. اگر بعد از چند ماه هنوز احساس درد می‌کنید، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

 تنگی کانال نخاعی

 این عارضه زمانی است که فضای بین ستون‌فقرات باریک می‌شود و به عصب‌ و استخوان‌هایی که در این قسمت قرار دارند تا شانه‌ها، بازوها و تا پایین پاها فشار وارد ‌کند. آرتروز، تومورها، بیماری‌های ارثی(ژنتیکی) و سایر بیماری‌ها می‌توانند موجب بروز آن شوند و احتمال بروز آن پس از 50 سالگی بسیار بیشتر می‌شود.

 درمان تنگی ستون‌فقرات

 برای کمک به التهاب و درد می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید اما اگر افرادی نتوانند دارو بخورند، ممکن است به داروهای قوی‌تری نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است به فیزیوتراپی یا مدتی استراحت نیاز باشد. اگر درد آن شدید شد یا به سختی نتوانند گردن را حرکت دهند، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای کاهش فشار بر روی ستون‌فقرات توصیه کند.

 خار استخوانی

رشد استخوان‌های کوچک و سخت که بر روی ستون فقرات ایجاد می‌شود. معمولاً هرچه بزرگتر می‌شوند، می‌توانند فضای اطراف نخاع را باریک کرده و به نخاع یا اعصاب اطراف آن آسیب برسانند. ممکن است به هیچ وجه متوجه نشوید، همچنین ممکن است گردن سفت شده و درد ناراخت‌کننده‌ای داشته باشد و بازوها را آویزان کند. همچنین می‌تواند موجب سردرد شود.

 درمان خار استخوانی

 اگر نخاع صدمه ببیند، پزشک ممکن است مسکن بدون نسخه را توصیه کند. اگر خارها دامنه حرکت فرد را محدود کند یا روی اعصاب فرد فشار وارد کند، ممکن است برای بیرون آوردن آن نیاز به جراحی باشد.

 تومور نخاع

 بیشتر اوقات، این نوع تومور از قسمت دیگری از بدن به ستون فقرات آسیب می‌زند، به عصب فشار آورده و صدمه وارد می‌کند اما همچنین می‌تواند از گردن آغاز شود. ممکن است در بازوها یا پاها احساس ضعف یا بی‌حسی شود. ممکن است سرطانی باشد، بنابراین اگر این علائم را دارید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 درمان تومور نخاع 

ممکن است در جراحی نیاز به قطع تمام یا بخشی از تومور باشد تا به روی اعصاب فشار وارد نکند. اگر سرطان باشد، پزشک ممکن است برای از بین بردن سلول‌های تومور باقی مانده، پرتودرمانی یا شیمی درمانی را توصیه کنند.

 بیماری دیسک کم‌آب 

با افزایش سن، دیسک‌های پاستیل‌مانند بین مهره‌‌ای خشک می‌شوند و کمتر حالت اسفنجی دارند که موجب پاره شدن یا شکستن دیسک‌ها ‌شده و ماده ژله‌ای داخلی آن خارج می‌شود. دیسک‌ها ممکن است بهبود یافته و بافت اسکار ایجاد کنند که ضعیف‌تر از بافت طبیعی است. فضای بین مهره‌ها کوچکتر شده و نحوه قرارگیری ستون‌فقرات بر روی یکدیگر تغییر کرده و موجب درد و منجر به آرتروز می‌شود.

 درمان بیماری دیسک کم‌آب

 تغییر سبک زندگی می‌تواند به درمان آن کمک کند. نحوه نشستن و خوابیدن و همچنین آنچه بر روی آن می‌نشینید و می‌خوابید نیز می‌تواند موثر باشد. دارو نیز می‌تواند به درمان آن کمک کند. اگر بیماری‌تان جدی است، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

مترجم مهتا زمانی‌نیک 
منبع webMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو