آیا شما کم‌خون هستید؟
15 خرداد 1400 ساعت: 15:3کم‌خونی ناشی از فقر آهن معمولاً یک مشکل جزئی در سلامتی است، اما اگر به مدت کافی درمان نشود، می‌تواند تهدیدی جدی باشد. 

خستگی

کمبود انرژی ناگهانی و خستگی مزمن علائم هشدار‌دهنده‌ای است که نشان می‌دهد آهن کافی ندارید. خستگی هنگامی شروع می‌شود که اکسیژن کمتری به اندام‌های حیاتی و عضلات برسد.این معمولاً فقط خستگی ملایم است. اگر احساس خستگی شدید می‌کنید، می‌تواند نشانه‌ای قوی از یک دلیل اساسی برای فرسودگی عمیق باشد.

رنگ پوست و ناخن‌های شکننده

اگرچه رنگ پریدگی به تنهایی لزوماً نشانه کم‌خونی نیست، اما اگر با علائم دیگر ترکیب شود، می‌تواند شاخص خوبی باشد.

داشتن ناخن‌های شکننده یکی دیگر از علائم کم خونی است که ممکن است تجربه کنید. هنگامی که ناخن‌های شکننده با پوست رنگ پریده همراه هستند، باید برای انجام آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید. 

تپش قلب

ضربان قلب نامنظم است. زمانی اتفاق می‌افتد که قلب شما مجبور باشد کمبود اکسیژن موجود در خون را جبران کند و باید دو برابر بیشتر کار کند تا اکسیژن از طریق بقیه بدن به گردش در‌آید.

زنگ در گوش

افراد کم‌خون غالباً در گوش داخلی صداهایی می‌شنوند که به وزوز گوش معروف است. معمولاً به شکل "زنگ زدن" در گوش وجود دارد، اما افراد مختلف می‌توانند صداهای مختلف را بشنوند.

قاعدگی سنگین

زنانی که دوره‌های سنگین مکرر را تجربه می‌کنند، احتمالاً دچار اختلال خونی هستند. اگر آهن از دست رفته جایگزین نشود، وضعیت می‌تواند کم‌خونی شود.

عفونت و بیماری عمده

برخی از افراد پس از عفونت دچار کم‌خونی می‌شوند. عفونت‌ها می‌توانند مغز استخوان را تحت تاثیر قرار دهند، که به نوبه خود بر میزان خون تولید شده توسط بدن تاثیر می‌گذارد. مغز استخوان سازنده سلولهای خونی بدن است.

بیماری‌های ناتوان‌کننده، مانند آرتریت روماتوئید، می‌توانند این تاثیر را بر مغز استخوان داشته باشند. شیمی‌درمانی روش دیگری است که می‌توانید کم‌خون شوید. شیمی درمانی علاوه بر حمله به سلول‌های سرطانی، تمایل به حمله به سلول‌های دیگر بدن مانند سلول‌های قرمز خون نیز دارد.

کمبود آهن

بدون داشتن آهن کافی در رژیم غذایی، جایگزین آهن روزانه بدن خود نمی‌یابید. حتی اگر رژیم غذایی غنی از آهن می‌خورید، لزوماً به معنای جذب موثر آهن نیست. 

دهان خشک

زخم‌های داخل و اطراف دهان نشانگر کمبود آهن است.

سوزش زبان

احساس سوزش بر روی زبان یکی از علائم منحصر به فرد است که به نوعی اختلال خون یا کمبود آن را مشخص می‌کند. می‌تواند نشانه کم‌خونی میان مدت یا طولانی مدت باشد. این علامت به تنهایی لزوماً نشانگر کم خونی نیست. 

سردرد

سردردهای مکرر می‌تواند نشانه دیگری از کم‌خونی باشد. با این وجود، در زمینه یک اختلال خونی، سردرد معمولاً نشان دهنده کمبود اکسیژن به مغز است. همانند برخی از علائم دیگر، به تنهایی نشان‌دهنده کم‌خونی نیست. 

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth 

 

 

 

 

طراحی و اجرا توسط: هیاهو