تاثیر دوش روزانه در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی
20 فروردین 1399 ساعت: 07:1نتایج مطالعه جدید دانشمندان ژاپنی نشان می دهد که دوش روزانه موجب می شود تا خطر بروز سکته مغزی و آنفارکتوس قلبی کاهش یابد.
گروهی از محققان ژاپنی در مورد تاثیر سبک زندگی در بروز بیماری ها، وضعیت بیش از ۳۰ هزار نفر در سنین ۴۰ تا ۵۹ سال را که سابقه ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نداشتند را بررسی کردند.

از شرکت کنندگان خواسته شد تا اطلاعات مربوط به عادات زندگی روزمره به خصوص مصرف الکل، نوع تغذیه، سطح فعالیت های ورزشی، مقدار متوسط خواب، سابقه بیماری و مصرف دارو را تکمیل کنند. این مطالعه طی سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۹ ادامه داشت.

نتایج این طرح نشان داد که در کنار عوامل شناخته شده در بروز بیماری های قلبی عروقی، احتمال ابتلا به ناراحتی های قلبی عروقی در افرادی که عادت به دوش روزانه دارند، 28% کمتر از افرادی است که دوبار یا کمتر در هفته به حمام می روند، است. همچنین احتمال بروز سکته مغزی نیز دراین افراد ۲۶% کمتر خواهد بود.

به نظر می رسد که دمای آب با این زمینه خطر بیماری های قلبی ارتباط دارد؛ به طوری که هرچه آب گرم تر باشد، این احتمال کمتر خواهد بود. البته بررسی علمی در مورد ارتباط دمای آب با سکته مغزی تایید نشده است. با این حال باید توجه داشت که حمام کردن با آب خیلی گرم می تواند خطرناک و حتی زمینه ساز مرگ ناگهانی باشد که این احتمال با افزایش سن، بیشتر خواهد بود.

البته محققان خاطرنشان کرده اند که به نظر نمی رسد تعداد دفعات حمام رفتن بر احتمال خطر مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی یا خونریزی عروق مغزی تاثیر داشته باشد. براساس مطالعات پیشین، حمام در بهبود کیفیت خواب نیز موثر است.

مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع:AFP
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو