5 نکته کلیدی برای مراقبت از موهای رنگ‌شده
8 خرداد 1400 ساعت: 15:3



اکثر افراد و به‌خصوص خانم‌ها در دوره‌های مختلفی از زندگی خود اقدام به رنگ کردن موهایشان می‌کنند. رنگ کردن با هدف پوشاندن موهای سفید یا ایجاد تنوع، ظاهر فرد را تغییر می‌دهد. البته همه می‌دانند که همین کار ساده عوارض خود را دارد؛ به‌طوری که می‌تواند موها را خشک‌تر و حساس‌تر کند. 

بیشتر افراد توجه کافی به مراقبت از موهای رنگ‌شده ندارند. از طرف دیگر رنگ موها به‌مرور تغییر می‌کند؛ یعنی به زیبایی همان موقع که از آرایشگاه خارج می‌شوید نمی‌ماند و بعد از چند هفته نتیجه کار همانی نیست که شما می‌خواستید. به همین دلیل لازم است که به خوبی حواستان به موهای رنگ‌شده باشد تا به این زودی‌ها زیبایی خود را از دست ندهند.

 

شست‌وشوی زیاد موهای رنگ‌شده: آری یا خیر؟

 

بعد از رنگ کردن موها تا حداقل 24 ساعت موها را نشویید. اما سوال اینجاست که دفعات شست‌وشو چه تاثیری روی رنگ آنها دارد؟ نظرات مختلفی در این خصوص وجود دارد. برخی تصور می‌کنند که شامپو زدن، رنگ موها را از بین می‌برد. 

به عقیده متخصصین دفعات شامپو زدن روی رنگ موی موقت تاثیر دارد و آن را از بین می‌برد. اما اینکار تاثیر اندکی روی رنگ موی دائم یا مش می‌گذارد. توجه داشته باشید که رشد موها و بلند شدنشان بیشترین تاثیر را در این مورد دارد.

 

انتخاب شامپوی مناسب: مراقبت از رنگ موها

 

زمانی که تصمیم می‌گیرید موهایتان را رنگ کنید باید به فکر تغییر شامپو نیز باشید. در واقع این‌کار اولین قدم برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی زیاد موهای رنگ‌شده است. امروزه انواع شامپوهای مختلف مخصوص موهای رنگ‌شده در بازار وجود دارد. این محصولات فرمولاسیون مناسبی دارند که فیبر موها را تغذیه می‌کند و علاوه بر تثبیت رنگ باعث کاهش تخریب آن می‌شوند. 

 

با استفاده از این شامپوها کمی خیالتان راحت می‌شود که رنگ موهایتان مدت زمان بیشتری دوام می‌آورد. در غیر این‌صورت رنگ موها به سرعت از بین رفته و موها کدر و بدرنگ می‌شوند.

 

مرطوب کردن موهای رنگ‌شده برای کاهش خشکی و شکنندگی

 

مهمترین و اصلی‌ترین مراقبت از موهای رنگ‌شده مرطوب کردن آنها است. استفاده از ماسک‌های مرطوب‌کننده مو باعث تغذیه و تقویت ریشه موها شده و موها را سالم‌تر نگه می‌دارد. مشکل اصلی موهای رنگ‌شده دهیدراته شدن )از دست دادن آب( آنها است. 

حتی خانم‌هایی که موهای چربی دارند بعد از رنگ کردن متوجه می‌شوند که موهایشان خشک‌تر شده و درخشندگی کمتری دارد. به همین دلیل یکی از نکات مهم در مراقبت از موهای رنگ‌شده و پیشگیری از آسیب آنها مرطوب نگه داشتن آنها است. 


خوشبختانه محصولات متنوعی از جمله ماسک‌های مرطوب‌کننده مو وجود دارند که برای مقابله با آسیب‌های ناشی از رنگ کردن موها موثر هستند. این محصولات، موها را تغذیه کرده و آنها را مرطوب نگه می‌دارند. توصیه می‌شود که یک بار در هفته از این ماسک‌ها استفاده کنید.

 

سشوار و اتوی مو: بلای جان موهای رنگ‌شده

 

برای برخی خانم‌ها شسوار و اتوی مو جزو لوازم حیاتی بوده و به‌طور روزانه از آنها استفاده می‌کنند. اما موهای رنگ‌شده نسبت به گرمای این لوازم حساس‌تر هستند و بیشتر آسیب می‌بینند. علاوه بر این سشوار و اتوی مو روی رنگ و ظاهر موها تاثیر می‌گذارند چون فیبر موها از ترکیبات شیمیایی رنگ مو آسیب بیشتری دیده است. 


متخصصان توصیه می‌کنند که از استفاده روزانه و افراطی از سشوار و اتوی مو بپرهیزید و از محصولاتی که موها را از گرما محافظت می‌کنند استفاده کنید. البته این توصیه صرفا برای موهای رنگ‌شده نیست. گرمای زیاد سشوار و اتوی مو هر نوع مو را در معرض آسیب قرار می‌دهد. 


برخی محصولات مانند اسپری یا کرم‌های مو در بازار وجود دارند که از موها در برابر گرمای زیاد محافظت می‌کنند. این محصولات آسیب‌های ناشی از حرارت زیاد را کاهش داده و موها را مرطوب و درخشان می‌کنند.

 

کلر استخر: از بین برنده موهای رنگ‌شده


موهای رنگ‌شده نسبت به کلر آب استخر آسیب‌پذیرتر هستند. بنابراین اگر زیاد استخر می‌روید بدانید که این ماده باعث از بین رفتن تدریجی رنگ موها شده و آنها را خشک‌تر می‌کند. توصیه می‌شود قبل از اینکه داخل استخر بروید دوش گرفته و کاملا موها را خیس کنید. چون موهای خیس کلر کمتری نسبت به موهای خشک جذب می‌کنند. 


علاوه ‌بر این موهای خیس نمک کمتری نیز جذب می‌کنند بنابراین افرادی که می‌خواهند در دریا تنی به آب بزنند نیز باید این توصیه را جدی بگیرند. بعد از تمام شدن آب‌تنی موها را به خوبی آبکشی کنید و بشویید تا پسماند کلر، نمک و غیره از موها پاک شود.

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: amelioretasante


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو