مهم‌ترین راهکارها برای داشتن پوست سر سالم
8 خرداد 1400 ساعت: 14:3بعضی افراد فقط یک‌بار در هفته موهایشان را با شامپو می‌شویند و پوست سر سالمی دارند، درحالی که بعضی افراد با شست‌وشوی روزانه موها نیز همچنان با مشکلات مرتبط با پوست سر درگیر هستند. متخصصان سلامت مو می‌گویند هیچ راهکار ثابت و یکسانی برای مراقبت از پوست سر وجود ندارد.

اتفاقا اگر می‌خواهید در این زمینه به موفقیت دست پیدا کنید، باید به یک راهکار خاص متناسب با ویژگی‌های پوست سر و شرایط خودتان برسید. در ادامه با مهم‌ترین راهکارها برای داشتن پوست سر سالم آشنا خواهیم شد. 


1. ارتباط میان ذهن و بدن را جدی بگیرید 


این‌که ما چه تصمیماتی برای بدن خودمان می‌گیریم یا چطور با آن رفتار می‌کنیم، روی وضعیت پوست سر تاثیر می‌گذارد. به‌گفته دکتر بریجیت هیل (تریکولوژیست یا متخصص سلامت مو) «سلامتی پوست سر همه انسان‌ها به عوامل مهمی مانند ژنتیک، هورمون‌ها، سلامت عمومی، رژیم غذایی، سبک زندگی، داروهای مصرفی و عادات رایج برای حالت‌دهی به موها بستگی دارد. 


مراقبت از پوست سر نیازمند این است که ما از بدن خودمان مراقبت کنیم. این مراقبت زمانی معنا می‌یابد که معاینات پزشکی سالانه، رژیم غذایی سالم و استاندارد، و تلاش برای کاهش دادن عوامل استرس‌زا را جدی بگیریم». 


2. از محصولات پیش‌شامپو بر پایه روغن یا سرم استفاده کنید 


دکتر هیل می‌گوید که «محصولات پیش‌شامپو (pre-shampoo) مخصوص پوست سر واقعا شرایط را به‌طرز چشمگیری برای پوست سر تغییر می‌دهند». دلیلش این است که محصولات پیش‌شامپو (خصوصا انواع برپایه روغن یا سرم) دارای ساختار مولکولی ریزبافت هستند و درنتیجه به‌راحتی درون پوست سر نفوذ می‌کنند. 


این نفوذ عمیق نهایتا از شکل‌گیری باکتری‌ها و قارچ‌های ناسالم جلوگیری می‌کند و تقسیم و تکثیر سلولی را هم تنظیم می‌کند. بعضی از محصولات پیش‌شامپو، برخلاف شامپوها که فقط لایه سطحی پوست سر را تمیز می‌کنند، باید وارد اپیدرم پوست سر شوند و نوعی لایه محافظتی و دفاعی بسازند. همین لایه محافظتی و دفاعی خاص اجازه نمی‌دهد که محصولات شوینده (مثل شامپوهای معمولی)، چربی‌های طبیعی پوست سر را از بین ببرند. 


این محصولات به پاکسازی روزنه‌های پوست سر از محصولات مو کمک می‌کنند و در برابر عوامل استرس‌زای زیست‌محیطی یا ژنتیکی که می‌توانند به ریزش مو یا مشکلات پوست سر منتهی شوند، نقش جبرانی دارند. به‌گفته دکتر هیل «خواصی که در محصولات پیش‌شامپوی باکیفیت وجود دارد و همچنین ساختار مولکولی آنها، لایه‌های پوستی پوست سر را بازسازی و تقویت می‌کند و از این طریق به محافظت از سلامت فولیکول‌ موها کمک می‌رساند». 


امروزه بعضی از محصولات پیش‌شامپو حاوی عصاره برگ رزماری، آووکادو و روغن گلرنگ هستند تا از این طریق بتوانند آبرسانی ویژه‌ای را برای پوست سر به انجام برسانند. 


3. در استفاده از ابزارهای گرمایشی حالت‌دهنده احتیاط کنید 


امروزه دیگر همه ما می‌دانیم که ابزارهای گرمایشی حالت‌دهنده مو می‌توانند موها را ضعیف کنند و باعث شکستگی آنها شوند. به عبارت واضح‌تر،‌ این ابزارها کراتین نرمی که برای پوست سر بسیار ضروری است را تجزیه می‌کنند. به‌گفته دکتر هیل «تخریب این کراتین نرم و مهم، عملکرد سد دفاعی پوست سر را مختل می‌کند که در ادامه به تضعیف فولیکول موها و تضعیف فیبر موها منتهی می‌شود. 


نتیجه نهایی این روند هم در درازمدت مساوی است با نازک شدن موها و ریزش آنها». بنابراین در درجه اول باید تعداد دفعات استفاده از ابزارهای گرمایشی حالت‌دهنده مو را به حداقل برسانید. هنگام استفاده از این ابزارها نیز باید از محصولات محافظ ضدحرارت برای موها کمک بگیرید. 


4. پاکسازی پوست سر و موها همیشه با شامپو انجام نمی‌شود 


شامپو از محصولات شوینده یا دترجنت (detergent)است، درحالی که شست‌وشوی موها همیشه نباید با محصولات برپایه ترکیبات دترجنت انجام بگیرد. دکتر هیل می‌گوید: «گاهی اوقات آبکشی کامل سر با آب یا صرفا استفاده از محلول مخصوص پوست سر، به نتایج بهتری نسبت به استفاده از شامپوهای برپایه فرمولاسیون دترجنت منتهی می‌شود. 


محافظت مطلوب از پوست سر به استفاده صحیح از اسیدهای چرب و روغن‌های ضدمیکروب، ضدقارچ و ضالتهاب هم نیاز دارد. حتی بهتر است که از اسید هیالورونیک به‌عنوان تونر یا قوام‌دهنده استفاده کنید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو