اگر از ضدآفتاب استفاده نکنیم، چه اتفاقی برای پوست می‌افتد؟
5 خرداد 1400 ساعت: 08:3این‌که می‌توانید تمام روز را بدون استفاده از محصولات ضدآفتاب در فضای آزاد و زیر نور آفتاب سپری کنید، به آن معنا نیست که استفاده از محصولات ضدآفتاب دارای SPF بالا هیچ ضرورتی ندارد. آسیب‌های ناشی از تماس با نور آفتاب فقط به آفتاب‌سوختگی محدود نمی‌شود. 

درواقع تماس طولانی‌مدت و محافظت‌نشده با پرتوهای UVA و UVB آفتاب می‌تواند پیامدهای زیان‌بار و خطرناکی برای همه انواع پوستی و رنگ‌های پوستی داشته باشد. سوال مهمی که اکنون مطرح می‌شود، این است: اگر از ضدآفتاب استفاده نکنیم، برای پوست چه اتفاقی می‌افتد؟


از نادیده گرفتن ضدآفتاب تا سرطان پوست 


قبل از صحبت کردن درباره پیامدهای کنار گذاشتن ضدآفتاب، باید به این نکته اشاره کنیم که پرتوهای ماورای بنفش (UV) چگونه عمل می‌کنند و چطور روی پوست تاثیر می‌گذارند. پرتوهای ماورای بنفش از نظر طول موج در محدوده 100 تا 400 نانومتری قرار می‌گیرند، درحالی که پرتوهای خورشیدی UVA و UVB در محدوده 300 تا 400 نانومتری هستند. 


محصولات ضدآفتاب اساسا برای پرتوهای UVB اختراع شده‌اند چون سال‌های سال بود که دانمشندان گمان می‌کردند این پرتوها باعث شکل‌گیری دو نوع سرطان پوست می‌شوند. اما چند سال قبل محققان دریافتند که پرتوهای UVAهم که در شکل‌گیری چین‌وچروک‌های پوستی و پیری پوست نقش دارند، باعث ابتلا به سرطان پوست ملانوما می‌شوند. در حالی که سرطان پوست غیر ملانوما در اغلب موارد شانس بقای بالایی دارد، اما سرطان پوست ملانوما این‌طور نیست. 


به همین دلیل هم از چند سال پیش به بعد، محافظت از پوست در برابر پرتوهای UVA اولویت بالاتری پیدا کرد و تولید محصولات ضدآفتاب طراحی‌شده برپایه «طیف وسیع» (broad-spectrum) افزایش یافت (این محصولات همزمان از پوست در مقابل پرتوهای UVA و UVB محافظت می‌کنند). 


پیشنهاد ما این است که از محصولات ضد آفتاب طیف وسیع و دارای SPF 50 استفاده کنید. امروزه بعضی از محصولات ضدآفتاب از سرم ویتامین C و ترکیبات مرطوب‌کننده سبک هم کمک می‌گیرند تا محصول کارآمدتری را بسازند. 


به‌گفته متخصصان، همه افراد بدون توجه به نوع و رنگ پوست خودشان باید از محصولات ضد آفتاب استفاده کنند. اما نکته مهم‌تر این است که هرچه پوست کسی روشن‌تر باشد، راحت‌تر هم دچار آفتاب‌سوختگی خواهد شد. به همین دلیل هم کسانی که پوست سفیدتر و روشن‌تری دارند، باید از سنین پایین‌تر استفاده از ضدآفتاب دارای SPF بالا را جدی بگیرند. 


متاسفانه هنوز هم بعضی از افراد تیره‌پوست تصور می‌کنند که نیازی به ضدآفتاب ندارند، درحالی که چنین تصوری صحت ندارد. این افراد اغلب زمانی به‌دلیل مشکلات سرطان پوست به پزشک مراجعه می‌کنند که دیگر کار از کار گذشته است. 


از حذف ضدآفتاب تا چین‌وچروک‌ها، خطوط ریز پوستی و لکه‌های تیره 


بخش دیگری از پیامدهای حذف ضدآفتاب از برنامه مراقبتی پوست به شکل‌گیری نشانه‌های پیری زودرس پوست برمی‌گردد. کسانی که از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند، معمولا نشانه‌های پیری پوست را در قسمت‌هایی از صورت یا بدن که بیشتر با نور آفتاب تماس دارند، مشاهده خواهند کرد. 


مثلا فرض کنید که کسی هر روز از یک مسیر مشخص با خودروی شخصی به محل کار و خانه رفت‌و‌آمد می‌کند. در صورت استفاده نکردن از ضدآفتاب، بخش‌هایی از صورت او که بیشتر در تماس با آفتاب هستند، زودتر دچار نشانه‌های پیری خواهند شد. این نشانه‌ها عمدتا شامل چین‌وچروک‌ها، خطوط ریز و لکه‌های تیره هستند. بنابراین ضدآفتاب فقط اهداف دارویی ندارد، بلکه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارها برای مقابله با پیری پوست شناخته می‌شود. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع:skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو