ناخن‌های کووید
4 خرداد 1400 ساعت: 07:3کووید19 با انواع بیماری‌های غیرمعمول پوست و مو مرتبط است. برای افزودن به لیست، اکنون مواردی از به اصطلاح ناخن کووید در برخی از افراد مبتلا به ویروس وجود دارد. 

تیم اسپکتور، متخصص اپیدمیولوژی تصویری از ناخن‌های دارای برجستگی‌های عمیق منتشر کرد و نوشت: ناخن‌های کووید به طور فزاینده‌ای شناخته می‌شوند زیرا ناخن‌ها پس از عفونت بهبود می‌یابند و رشد مجدد باعث ایجاد خط مشخص می‌شود. که خطوط می‌توانند بدون بثورات پوستی رخ دهند و بی‌ضرر به نظر می‌رسند.


ناخن‌های کووید در واقع شرایطی به نام خطوط Beau است. هر زمان که بدن دچار استرس شدیدی شود خطوط می‌توانند ظاهر شوند.و می‌تواند به شکل عفونت یا حتی یک رویداد شدید روانی یا عاطفی باشد.


خطوط Beau چیست؟


خطوط یا برجستگی‌های افقی در طول ناخن دست یا پا هستند. آنها ممکن است هنگام لمس برجسته باشند.


ماریسا پونزو، متخصص پوست می‌گوید که برخی از داروها (به عنوان مثال شیمی درمانی) همچنین می‌تواند باعث آسیب به ناخن شود. وقتی چند یا یک ناخن درگیر شود،به احتمال زیاد به دلیل ضربه است. هنگامی که فرورفتگی خطی و افقی روی چندین ناخن رخ می‌دهد ، ما به یک دلیل سیستمیک (یا داخلی) فکر می‌کنیم.


چرا خطوط Beau اتفاق می‌افتد


خطوط Beau هنگامی اتفاق می‌افتد که رشد ناخن نزدیک کوتیکول (ماتریس ناخن) به طور موقت متوقف شود. ناخن‌های فرد ممکن است در هنگام بیماری رشد نکنند زیرا بدن آنها نیاز به صرفه‌جویی در انرژی و تمرکز بر بهبودی دارد.


در طی یک عفونت کووید19، بدن عملکردهای اصلی خود را حفظ می‌کند، بنابراین این بدان معناست که ناخن‌ها رشد خود را کند می‌کنند زیرا به نظر نمی‌رسد که برای زندگی ضروری باشد.


وقتی بدن بهبود می‌یابد و الگوی رشد ناخن بازیابی می‌شود ، ناخن دوباره ضخیم می‌شود. و باعث تشکیل برجستگی می‌شود. الگوی رشد توقف و شروع توضیح می‌دهد که چرا خطوط Beau در برخی از افراد در دوره نقاهت از بیماری کووید دیده می‌شود.


آیا خطوط Beau نشانه عفونت کووید19 است؟


اگر خطوط Beau را ببینید و یک ماه قبل علائم کووید19 داشته باشید، پس ممکن است مربوط به آن باشد.


خطوط Beau هنگامی ظاهر می‌شوند که فرد از بیماری رنج می‌برد. به همین دلیل از برجستگی‌های ناخن استفاده می‌کنند تا اتفاقاتی را که ممکن است ماهها قبل از بیماری برای یک بیمار رخ داده باشد، جمع کنند. همچنین به او تصویر کامل‌تری از سلامتی کلی آنها می‌دهد.


آیا لازم است نگران خطوط Beau باشید؟


داشتن ناخن کووید به معنای ابتلا به کووید19نیست. همچنین به این معنی نیستند که ناخن‌های شما برای همیشه آسیب دیده‌اند. اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسند، این شرایط برگشت‌پذیر است و در نهایت ناخن رشد می‌کند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو