کووید-19 و شانس پایین ابتلای عینکی‌ها؟!
31 اردیبهشت 1400 ساعت: 18:2محققان قبلاً دریافته بودند که در میان بیمارانی که به علت کووید-19 بستری شده‌اند، تعداد بسیار کمی از آنها از عینک استفاده می‌کنند. براساس مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده ‌است، افراد عینکی کمتر در معرض ویروس کرونا قرار دارند.

محققان هندی معتقدند که افراد عینکی دو تا سه برابر کمتر از کسانی که عینک نمی‌زنند، به کووید-19 مبتلا می‌شوند. آنها در مطالعات قبلی خود به این نتیجه رسیده بودند که لمس یا مالش چشم با دست‌های آلوده به ویروس کرونا، می‌تواند یک مسیر مهم برای ابتلا به این عفونت ویروسی باشد. 

 

از آنجایی که استفاده از عینک به‌طور غیرارادی از مالش چشم جلوگیری می‌کند، می‌توان گفت که عینک زدن خطر آلودگی را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

 

هنگامی که شما ماسک را به‌طور صحیح روی صورت قرار می‌دهید، عملاً لمس بینی و دهان بسیار کاهش می‌یابد اما ماسک زدن از چشمان شما محافظت نمی‌کند. به گفته محققان، هر انسانی به‌طور متوسط هر ساعت 23 بار صورت و به‌طور متوسط 3 بار چشم خود را لمس می‌کند. 

 

محققان بر این باورند که مجرای بینی می‌تواند راهی برای انتقال ویروس باشد که از کیسه ملتحمه به نازوفارنکس منتقل می‌شود. لازم به توضیح است که فارنکس، اصطلاح پزشکی است که برای حلق به کار می‌رود. حلق شامل سه بخش است که نازوفارنکس یکی از این بخش‌هاست. نازوفارنکس، قسمت پشت بینی را به پشت دهان متصل می‌کند.

 

نازوفارنکس، بالای ناحیه نرمی در قسمت پشت سقف دهان قرار گرفته و امکان مشاهده مستقیم این ناحیه وجود ندارد. اما با نگاه کردن در آینه می‌توانید نازوفارنکس را مشاهده کنید. 

 

عینکی‌ها کمتر در معرض ابتلا به ویروس قرار دارند

 

چند ماه پیش، محققان چینی نیز در مورد احتمال ارتباط بین استفاده روزانه از عینک و ابتلا به کووید-19 تحقیقاتی انجام داده بودند. این محققان تمام بیماران بستری شده در جریان موج اول شیوع کووید را در یکی از استان‌های کشور چین بررسی کردند. آنها دریافتند که از 276 بیمار، به سختی 16 نفر (5.8درصد) دارای اختلالات بینایی هستند و نیاز به استفاده از عینک برای بیش از 8 ساعت در روز را دارند. در حالی که در این استان، نسبت افراد با بینایی کم 31.5 درصد است.

 

محققان چینی این مطالعه را درنهایت منتشر کرده‌اند و آن‌ها نیز مانند محققان هندی معتقدند که عینک مانند یک سد محافظ عمل می‌کند و به نوعی اجازه نمی‌دهد تا فرد دستانش را به سمت چشم‌هایش ببرد. بنابراین با عینک زدن، انتقال ویروس از دست به چشم عملاً منتفی می‌شود. 

 

استفاده از عینک‌های محافظ در برابر کروناویروس، چرا که نه؟


پیش از این در تابستان گذشته، دکتر آنتونی فاوچی مشاور کاخ سفید و مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (در ایالات متحده) در مصاحبه‌ای که با کانال تلویزیونی ABC News انجام داد، به وجود نوعی بافت مخاطی در بینی اشاره کرد که در دهان و البته در چشم‌ها نیز وجود دارد. به گفته وی از نظر تئوری، محافظت از غشاهای مخاطی چشم در برابر ویروس ضروری است. بنابراین اگر عینک محافظ دارید، باید از آنها استفاده کنید.

 

چشم‌ها در واقع دروازه‌‌ای برای ورود ویروس کرونا به بدن محسوب می‌شوند. اگر ذرات ویروس که توسط فرد آلوده ساطع می‌شوند، به غشاهای مخاطی چشم شما برسند، خطر عفونت وجود دارد. این ویروس می‌تواند به شکل دیگری نیز از راه چشم وارد بدن شود. هنگامی که دستان فرد آلوده به ویروس است، فقط کافی است چشمانش را مالش دهد تا ذرات ویروس از روی دست‌ها راهی برای ورود به چشم و درنهایت به بدن پیدا کنند.

 

آیا واقعاً لازم است که در برابر ویروس کرونا از عینک محافظ استفاده کنیم؟

 

در حال حاضر هیچ اجباری در این خصوص وجود ندارد. با این حال، متخصصان آمریکایی استفاده از عینک محافظ یا روکش (شیلد محافظ صورت) را در مکان‌هایی که نمی‌توان فاصله اجتماعی را رعایت کرد (به عنوان مثال وسایل حمل و نقل عمومی) و به‌ویژه برای افراد آسیب‌پذیر - مثلاً افرادی که به یک بیماری مزمن مبتلا هستند- توصیه می‌کنند. آنها درنهایت اعلام کردند که عینک‌های طبی قدرت محافظتی چندانی ندارند. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: topsante.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو