مدیریت درد سرطان استخوان
29 اردیبهشت 1400 ساعت: 15:2سرطان استخوان می‌تواند بسیار دردناک باشد. خوشبختانه گزینه‌های درمانی بسیاری برای تسکین درد وجود دارد، از جمله داروها، پرتودرمانی و...

بیشتر داروهای ضد درد برای سرطان استخوان از طریق دهان، به صورت قرص یا مایع مصرف می‌شوند. اگر بلع مشکل باشد، می‌توان به صورت آمپول یا شیاف داروی مسکن را تجویز کرد.

نوع دارویی که پزشک برای شما تجویز می‌کند به نوع و شدت درد بستگی دارد.


سرطان استخوان: درد خفیف تا متوسط


اگر درد استخوان به طور کلی خفیف است، پزشک ممکن است داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن را پیشنهاد کند.


از عوارض جانبی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می‌توان به تحریک معده و خونریزی، کبودی آسان و آسیب کلیه اشاره کرد. استامینوفن که در دوزهای سنگین مصرف می‌شود باعث آسیب شدید کبدی می‌شود.


سرطان استخوان: دردی متوسط تا شدید


اگر درد متوسط تا شدیدی دارید، پزشک احتمالاً یک مسکن تجویز می‌کند. مسکن‌ها شامل موارد زیر است:


• کدئین


• ویکودین یا آنکسیا (هیدروکدون)


• اکسی‌کانتین یا روکسی‌کدون (اکسی کدون)


• پالادون یا دیلاودید (هیدرومورفون)


• داروی ادرار‌آور (فنتانیل)


• دولوفین یا متادوز (متادون)


سرطان استخوان: داروهایی برای سوزن‌سوزن شدن و درد سوزش


برای دردی که منجر به گزگز، بی‌حسی یا احساس سوزش می‌شود، داروهایی که درد عصبی را درمان می‌کنند توصیه می‌شود. این داروها شامل داروهای ضد‌تشنج و داروهای ضد‌افسردگی است.


سرطان استخوان: درد ناشی از تورم


پزشکان اغلب برای کمک به جبران درد التهاب استخوان و مفصل، استروئیدهایی مانند متی‌کورتن یا اوراسون (پردنیزون) و دکاردون (دگزامتازون) تجویز می‌کنند. استروئیدها معمولاً در تسکین این نوع درد بسیار خوب هستند، اما عوارض جانبی مکرر ممکن است استفاده از آن را محدود کند. 


سرطان استخوان: داروهای بیس‌فسفونات


از داروهای بیس‌فسفونات اغلب برای درمان پوکی استخوان یا شکنندگی استخوان استفاده می‌شود. علاوه بر این، با کمک به تقویت بافت ضعیف استخوان، می‌توان از آنها برای درمان درد ناشی از سرطان استفاده کرد. 


سرطان استخوان: پرتودرمانی


پرتودرمانی همچنین برای تسکین درد سرطان استخوان استفاده می‌شود. پزشکان می‌توانند منبع خارجی اشعه ایکس با شدت بالا را به سمت تومورهای استخوان هدایت کرده و باعث کوچک شدن آنها شوند. 


نوع دیگری از پرتودرمانی شامل تزریق ماده رادیواکتیو به داخل رگ بیمار است. از آنجا که سلولهای سرطانی تمایل دارند با سرعت بیشتری نسبت به سلولهای طبیعی رشد کنند، ماده رادیواکتیو مناسبتر به این سلولها سفر کرده و سپس آنها را از بین می‌برد.


سرطان استخوان: منجمد کردن درد


در حال حاضر، پزشکان در حال بررسی روش جدید تسکین درد برای سرطان استخوان هستند که شامل انجماد سلول‌های سرطانی در تماس است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو