6 ادویه ضدالتهاب را بشناسید!
29 اردیبهشت 1400 ساعت: 10:2التهابات همیشه مشکل ملموسی نیست و گاه در سطح میکروسکوپی به اندام‌های مختلف مانند قلب، مغز، پوست و... آسیب می‌رساند. علاوه بر آرتروز، دیابت، بیماری‌های قلبی و چاقی نیز می‌توانند ناشی از التهابات باشند. چنین بیماری‌های مزمن بروز عوارض کووید19 را تشدید می‌کنند و به‌همین دلیل، از زمان شیوع کووید19، داروهای مختلف ضدالتهاب برای مقابله با واکنش‌های التهابی مورد بررسی قرار گرفت.

البته بعضی خوراکی‌ها از جمله ادویه‌ها به‌دلیل تاثیر مثبت در مقابله با التهابات و تقویت ایمنی بدن مفید شناخته می‌شوند که بهتر است در این دوران مصرف شوند.  در ادامه این مطلب نیز به 6 مورد از مهم ترین ادویه ها با خاصیت ضدالتهابی اشاره کرده ایم که عبارتند از: 

 

1. زنجبیل

گرچه زنجبیل به‌دلیل خواص ضدتهوع و ضدقارچ شهرت دارد اما به بهبود بسیاری از دردها نیز کمک می‌کند و در درمان بیماری‌های آرتروز و روماتیسم، دیابت غیروابسته به انسولین و اختلالات التهابی تنفسی موثر است. این ادویه همچنین آنتی‌اکسیدان قوی محسوب می شود و با رادیکال‌های آزاد که زمینه‌ساز التهابات سلولی می‌شود، مقابله می‌کند. 

 

2. زردچوبه

زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که خواص ضدالتهابی دارد. البته برای فعال ‌شدن بهتر کورکومین و افزایش قدرت نفوذپذیری آن از جداره روده، توصیه می‌شود هنگام مصرف زردچوبه کمی روغن نیز مصرف شود.  

 

3. فلفل قرمز

فلفل قرمز ادویه ضدالتهاب موثر شناخته می‌شود زیرا حاوی ترکیبی به کپسایسین است. این ترکیب خاصیت تسکین‌دهنده دارد و به بهبود دردهای مفصلی مانند آرتروز و بعضی مشکلات عضلات کمک می‌کند. 

 

4. زیره سیاه

زیره سیاه ترکیبی فعال به‌نام تیموکینون دارد که به‌طور سنتی برای درمان آسم، اگزما، دیابت و بسیاری دیگر از بیماری‌ها کاربرد داشت. در واقع، این تاثیر زیره ناشی از عملکرد ضدالتهاب آن است. 

 

5. دارچین

دارچین ادویه ضدالتهاب بسیار موثر به‌خصوص در مورد دردهای عضلانی و مفصلی است. در واقع، ترکیبات دارچین به‌طور مستقیم بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارند و مکانیسم درد را غیرفعال می‌کنند. همچنین ترکیبی به‌نام سینامالدهید نیز تولید اسیدآراشیدونیک را که نوعی اسید‌‌آمینه التهاب‌زا توسط  پلاکت‌های خون است را کاهش می‌دهد. 

 

6. هل

هل ادویه‌ای است که به‌خاطر خواص دیورتیک و موثر در مقابله با نفخ و اختلالات گوارشی شهرت دارد. البته در بهبود اسپاسم‌های عضلانی نیز مفید است و مطالعات جدید خواص ضدالتهابی و ضدسرطانی آن را نیز تایید می‌کند. 

 

ترجمه:‌ مریم سادات کاظمی

منبع:TopSante.fr

3 دلیل برای خوردن لیمو در ایام کرونا 

تاثیر خوردن میوه‌ها و سبزیجات در مقابله با استرس​​​
فواید مصرف اسموتی‌ها در روزهای گرم کرونایی​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو