روغن شاهدانه در خدمت زیبایی پوست و مو
23 اردیبهشت 1400 ساعت: 15:2شاهدانه گیاهی با برگ‌های نازک و دراز، فواید بسیاری دارد و روغن آن نیز در دنیای زیبایی جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده است. شما می‌توانید از این روغن برای صورت، بدن و موهایتان استفاده کنید چون شاهدانه ستاره جدیدی در دنیای زیبایی طبیعی محسوب می‌شود. 

در سال‌های اخیر، برندهای معتبر آرایشی بهداشتی شیفته این گیاه شده‌اند چون فواید بی‌شماری برای سلامت و زیبایی پوست و مو دارد.

 

فواید روغن شاهدانه

 

اگر یک شیشه روغن شاهدانه در کیف آرایش‌تان داشته باشید خدمت بزرگی به پوستتان کرده‌اید. یکی از خواص مهم این روغن مرطوب‌کنندگی است. چون سرشار از اسیدهای چرب ضروری غیراشباع و به‌ویژه امگا3 و امگا6 است. 

 

این ترکیبات با اثرات منفی و مضر رادیکال‌های آزاد که عامل اصلی پیری پوست هستند مقابله می‌کنند. بنابراین می‌توانید روغن شاهدانه را یک ضدچروک طبیعی بدانید. این روغن همچنین به حفظ لایه هیدرولیپیدیک پوست کمک می‌کند. این لایه، پوست را در برابر آسیب‌های خارجی و خشکی محافظت کرده و همیشه در معرض آسیب محصولات شیمیایی و دیگر عوامل مضر قرار دارد. 

 

علاوه ‌بر این استفاده از روغن شاهدانه روی موها به دلیل پروتئین طبیعی آن بسیار مفید است. این روغن به تولید کراتین کمک کرده و از حالت شکنندگی موها جلوگیری می‌کند. باید بدانید که از این روغن به‌طور سنتی برای تقویت ریش و همچنین برای بعد از اصلاح نیز استفاده می‌شود.

 

روش استفاده از روغن شاهدانه روی صورت

 

در مراقبت از پوست، روغن شاهدانه باید در آخرین مرحله به پوست زده شود. پوست صورت از آب و مقداری چربی تشکیل شده است. روغن‌ها در مقایسه با سرم‌ها یا کرم‌های مرطوب‌کننده به عمق کمتری در پوست نفوذ می‌کنند. چون صرفا از چربی تشکیل شده‌اند در حالی که ترکیب اصلی سرم‌ها یا کرم‌ها را آب و مقدار کمی چربی تشکیل می‌دهد. 

 

روغن‌های سرشار از امگا3 و امگا6 مانند روغن شاهدانه خشک‌تر از روغن‌های سرشار از امگا9 هستند و احساس چربی زیادی روی پوست ایجاد نمی‌کنند. برای استفاده روزانه از این روغن باید پوست را به خوبی تمیز کنید، مقداری لوسیون بزنید. سپس سرم پوست یا کرم مرطوب‌کننده روزانه‌تان را استفاده کنید. در نهایت پوست را با مقداری روغن شاهدانه ماساژ دهید. 

 

بهتر است این کار را شب‌ها انجام دهید. چون بعد از زدن روغن شاهدانه، پوست چرب می‌شود و شاید برایتان خوشایند نباشد. علاوه‌براین بهتر است بعد از یک روز طولانی این مراقبت از پوست را انجام داده و خود را به دست آرامش شب بسپارید.

 

استفاده از روغن شاهدانه برای زیبایی و سلامت موها

 

روغن شاهدانه برای موها مفید است. برای موهای خشک، فر یا مجعد کافیست مقداری از این روغن را قبل از شامپو زدن به کف سر و نوک موها بزنید. اما اگر موهای نرمال یا چربی دارید کافیست این روغن را صرفا به نوک موها بزنید.

 

شما می‌توانید روغن شاهدانه را از عطاری‌ها و فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. حتما انواع ارگانیک این روغن را انتخاب کنید و آن را در محل تاریک مانند کابینت یا قفسه قرار دهید. چون نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد در غیر این‌صورت اکسید می‌شود.

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: doctissimo.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو