5 کاری که باید برای کنترل بهتر آسم انجام دهید
23 اردیبهشت 1400 ساعت: 14:2کنترل آسم کار ساده‌ای نیست، اما با شروع سال جدید این 5 مورد می‌توانند به شما در کنترل بهتر آسم کمک کنند. 

1. برنامه عملی کنترل آسم را تدوین کنید


برای کنترل آسم، یک برنامه عملی ضروری است. با یک برنامه نظارت آغاز می‌شود که به شما نشان می‌دهد در چه منطقه‌ای از آسم قرار دهید. اکثر برنامه‌های عملیاتی از نور توقف- سبز و آسم شما خوب هستند- طبق برنامه فعلی ادامه می‌یابند. 


رنگ زرد به معنای احتیاط است و شما باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از بدتر شدن آسم انجام دهید. قرمز به این معنی است که شما در معرض حمله آسم قرار دارید و باید اقدامات خاصی را انجام دهید و به دنبال مراقبت باشید.


2. واکسن آنفلوانزا بزنید


اگر هنوز واکسن نزده‌اید، خیلی دیر نیست. هنگام ایمن‌سازی با پزشک خود در مورد مصرف استامینوفن صحبت کنید و این از بسیاری از عوارض ایمن‌سازی جلوگیری می‌کند.


واکسن آنفلوانزا می‌تواند از احساس بد شما، حمله آسم یا پایان یافتن در ER یا بیمارستان جلوگیری کند. بعلاوه، مبتلایان به بیماری آنفلوانزا به احتمال زیاد دارای عوارض جانبی آنفلوانزا مانند ذات‌الریه هستند.


3. آسم خود را درک کنید


آسم یک بیماری پیچیده با درمان‌های پیچیده است. در نظر داشته باشید که از پزشک خود برای ارجاع به یک مربی آسم درخواست کنید. به شما کمک می‌کند تا با موفقیت برنامه عملی آسم خود را اجرا کنید و کنترل آسم خود را بهینه کنید.


4. داروهای خود را بشناسید


بسیاری از بیماران مبتلا به آسم به عنوان بخشی از رژیم درمانی خود داروهای متعددی خواهند داشت. اگر بیش از حد از اسپری تنفسی خود استفاده می‌کنید، نشان‌دهنده کنترل ضعیف است و شما و پزشک باید به فکر تنظیم برنامه عملی خود باشید.


از طرف دیگر، داروی کنترل‌کننده شما هر روز که احساس می‌کنید باید مصرف شود.


5. در صورت نیاز به یک متخصص مراجعه کنید


پزشکان عمومی می‌توانند آسم بیشتر بیماران را کنترل کنند. شاید لازم باشد به یک متخصص مانند متخصص ریه یا متخصص آلرژی مراجعه کنید اگر:


• یک حمله آسم تهدید‌کننده زندگی را تجربه کرده‌اید، به لوله‌گذاری یا لوله تنفسی نیاز دارید و یا برای آسم به بخش مراقبت‌های ویژه نیاز دارید.


• به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارید.


• علیرغم رعایت دستورالعملهای پزشک و مصرف مناسب همه داروها، آسم شما همچنان کنترل‌نشده است.


• می‌خواهید برای عکسبرداری از آلرژی ارزیابی شوید تا به کنترل عوامل تحریک‌کننده آسم کمک کند.


• برای درمان علائم بدتر شدن آسم به استروئیدهای خوراکی نیاز دارید.


• شدت آسم فعلی شما متوسط پایدار یا بدتر است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو