آنچه در مورد میگرن و فشار خون بالا باید بدانید
رابطه بین میگرن و فشار خون بالا پیچیده اما واقعی است.
19 اردیبهشت 1400 ساعت: 23:2حملات میگرنی مکرر می‌تواند نشانه‌ای از فشار خون بالا باشد، اما بیماری میگرن همچنین می‌تواند شما را در معرض خطر بالاتر ابتلا به فشار خون قرار دهد.

در هر صورت، کنترل آن برای هرکسی که فشار خون بالا دارد بسیار مهم است، و این امر خصوصاً در مورد افرادی که سایر عوامل خطر بیماری قلبی از جمله میگرن را دارند، صادق است.


تحقیق در مورد ارتباط بین میگرن و فشار خون بالا


زنان سه برابر بیشتر از مردان میگرن دارند و به همین دلیل، بیشتر تحقیقات در مورد ارتباط فشار خون بالا و میگرن بر روی زنان انجام شده است.

به نظر می‌رسد که یک ویژگی ژنتیکی با هر دو وجود دارد، اما برخی معتقدند که این یک رابطه علی است، به این معنی که یا میگرن باعث فشار خون بالا می‌شود یا برعکس.


زنانی که سابقه هر نوع میگرن را دارند، بیشتر از زنانی که سابقه میگرن ندارند، فشار خون بالا دارند. علاوه بر این، برخی از انواع میگرن با میزان بالاتر فشار خون بیش از انواع دیگر ارتباط دارند. 


قوی ترین ارتباط بین افزایش فشار خون دیاستولیک و افزایش حساسیت به میگرن است.


آیا میگرن می‌تواند باعث فشار خون بالا شود؟


در طی حملات میگرن، برخی از افراد فشار خون بالا دارند، که ممکن است بخشی از پاسخ خودکار به درد باشد. در چنین مواردی پزشک ممکن است داروهای فشار خون بالا مانند مسدود‌کننده‌های بتا را تجویز کند. که به جلوگیری از حملات میگرن کمک می‌کند.


 ممکن است افراد در حملات میگرن دچار مشکلات فشار خون نباشند، اما وقتی حملات میگرن مکرر باشد، ناهنجاری‌های فشار خون بیشتر نگران‌کننده می‌شوند.


در موارد دیگر، سردرد همراه با فشار خون بالا می‌تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه‌ای دیگر باشد. این امر به ویژه در موارد فشار خون بالا، که در هنگام خوابیدن فشار خون فرد افزایش می‌یابد، صادق است.


افراد مبتلا به آپنه خواب ممکن است صبح هم میگرن و هم فشار خون بالا را تجربه کنند و شرایط نادری مانند فئوکروموسیتوما یا تومورهای سیستم غدد درون‌ریز نیز می‌تواند باعث فشار خون بالا در کنار سردردهای متناوب شود.


سردرد با فشار خون بالا چه حسی دارد؟


سردرد همراه با گیجی و تغییرات بینایی ایجاد می‌شود. هر علامت هشدار‌دهنده ثانویه می‌تواند نشانه‌ای از چیز خیلی بدتری باشد. این علائم شامل کاهش بینایی، ضعف، سرگیجه، اختلال در تعادل یا تغییر در گفتار است. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو