کارهایی که باید و یا نباید بعد از رابطه جنسی انجام داد
18 اردیبهشت 1400 ساعت: 08:2برای حفظ سلامت خود و همسرتان، نکات مهم بهداشتی قبل و بعد از رابطه جنسی را باید رعایت کرد.
شست‌وشو 

لازم نیست فوراً از رختخواب خارج شوید و دوش بگیرید اما تمیز کردن آرام خود پس از رابطه جنسی می‌تواند از زنان و مردان در برابر عفونت‌ها مانند عفونت مجاری ادراری محافظت کند. اطراف(نه داخل) دستگاه تناسلی خود را با آب گرم ساده بشویید. می‌توانید از صابون‌های ملایم نیز استفاده کنید اما اگر پوست حساسی دارید یا از قبل عفونت داشتید، ممکن است باعث خشک شدن یا تحریک پوست این ناحیه شود. مردان دارای پوست ختنه‌گاه باید آلت خود را به آرامی به عقب بکشند و قسمت زیر آن را نیز بشویند.

 داخل واژن را نشویبد

بعضی از خانم‌ها فکر می‌کنند که بعد از رابطه جنسی باید با آب یا محلول شستشو، داخل واژن را تمیز کنند اما شستن آن می‌تواند منجر به عفونت بیشتر شود. به این دلیل که تعادل طبیعی باکتری هایی که از واژن محافظت می‌کنند را بر هم می‌زند. بهترین راه مراقبت از واژن بعد از رابطه جنسی، دست نزدن به آن است.
چون به طور طبیعی تمیز می‌شود. همچنین به خاطر داشته باشید که بوی ملایم آن طبیعی است و نشانه وجود مشکل نیست.

 پاکسازی ساده انجام دهید

همراه با دوش گرفتن، فروشگاه‌ها یا داروخانه‌ها تنوع زیادی از دستمال مرطوب، کرم و اسپری را ارائه می‌دهند و ادعا می‌کنند نواحی شخصی را تمیز می‌کند. برخی از آنها از صابون‌های تند، شوینده‌ها، شامپوها، عطرها یا لوسیون‌ها ساخته شده‌اند که می‌توانند باعث از بین رفتن پوست شوند. صرفاً بعد از رابطه جنسی از آبکشی ملایم و آب گرم استفاده کنید و از تامپون، پد، پودر و اسپری‌های معطر استفاده نکنید، خصوصاً اگر نمی‌خواهید به عفونت دچار شوید.

 مثانه‌تان را خالی کنید

در هنگام رابطه جنسی، باکتری‌ها می‌توانند به مجرای ادرار، لوله ای که ادرار را از بدن خارج می‌کند، وارد شوند و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهند. وقتی ادرار می‌کنید، میکروب‌ها خارج می‌شوند. بنابراین از همسرتان و نوازش‌های او لذت ببرید، سپس به دستشویی بروید. اگر زن هستید، هنگام تمیز کردن، این کار را از جلو به عقب انجام دهید تا از گسترش باکتری‌ها جلوگیری کند.

 یک لیوان آب بنوشید

از آنجایی که ایده خوبی است بعد از رابطه‌جنسی ادرار کنید، نوشیدن آب را فراموش نکنید. وقتی هیدراته بمانید، بیشتر ادرار دفع می‌کنید، به این معنی که قبل از زیاد شدن عفونت، باکتری‌های بیشتری از بدن خارج می‌شوند.

 لباس‌های نازک بپوشید

مکان‌های گرم و عرق کرده نواحی مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند. بنابراین لباس زیر و لباس‌هایی بپوشید که هوا به داخل آن راه می‌یابد. خانم‌ها باید از پوشیدن جوراب شلواری، کمربند و شورت خیلی تنگ خودداری کنند. پوشیدن لباس‌های پنبه‌ای برای مردان و زنان مناسب است، هوا را عبور می‌دهند و رطوبت را جذب می‌کنند. یا هنگام رفتن به رختخواب از پوشیدن لباس زیر کاملاً صرف‌نظر کنید.

 دست‌هایتان را بشویید

این کار بهترین روش برای از بین بردن باکتری‌هایی است که ممکن است از لمس اندام تناسلی خود یا شریک زندگی‌تان ایجاد شود و کلیدی برای جلوگیری از گسترش عفونت است. با آب و صابون خود را بشویید و بخشی از برنامه تمیز کردن بعد از رابطه جنسی‌تان باشد.

 مراقب هرگونه عفونت قارچی باشید

زوجین می‌توانند عفونت به قارچ را در حین رابطه جنسی از جلو و عقب به همدیگر انتقال دهند. بنابراین اگر علائم آن را مشاهده کردید مثل؛ خارش، سوزش یا ترشحات سفید و غلیظ از واژن یا آلت تناسلی مرد، قبل از رابطه بعدی آن را درمان کنید. اگر فکر می‌کنید لازم است، به پزشک مراجعه کنید.

 آزمایش‌ خون انجام دهید

اگر از نظر جنسی فعال هستید، خصوصاً اگر با همسرتان بوده‌اید، بهتر است آزمایش بیماری‌های مقاربتی را انجام دهید. در بیشتر اوقات، این عفونت‌ها هیچ علامتی ندارند، بنابراین آزمایش تنها راهی است که به طور قطعی می‌توان از وجود یک بیماری مطلع شد. همچنین می‌توانید علائمی مانند ترشح، درد، تاول، زخم، لکه یا توده‌های اطراف اندام تناسلی خود را مشاهده کنید.

اگر باردارید؟ بیشتر مراقب باشید

 رابطه جنسی معمولاً در دوران بارداری بی خطر است اما در این مدت احتمال ابتلا به عفونت‌هایی مانند عفونت ادراری بیشتر است. بنابراین مراقبت از اصول اولیه بعد از رابطه جنسی حتی مهم‌تر است. بعد از آن ادرار خود را دفع کنید، اطراف واژن خود را بشویید و آب بنوشید. همچنین شریک زندگی خود را به انجام همین کار تشویق کنید.

مترجم مهتا زمانی‌نیک 
منبع webMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو